YouTube

Yarım milyar WhatsApp Kullanıcısının bilgileri çalındı: İçlerinde milyonlarca Türk de var!

İnternet ve teknoloji hayatımızı kolaylaştırdığı kadar, birçok açıdan tehlikeli durumlar arz ettiği de kesin. Gerçekten sık sık ortaya çıkan bilgi sızıntıları ve güvenlik ihmalleri kullanıcıların huzurunu kaçırmaya devam ediyor. Bu bahiste gelen son haber ise maalesef canınızı ziyadesiyle sıkacak cinsten. Bir küme siber korsan tarafından yapılan açıklamaya nazaran, dünya genelinde 84 farklı ülkeden toplam 487 milyon kişinin WhatsApp bilgileri çalınmış. Bu bilgilere isim soyisim ve telefon numarası dahil.

Üstelik siber korsanlar tezlerinin hakikat olduğunu kanıtlayabilmek için 2.000 kişilik bir liste yayınlamayı da ihmal etmedi. Bu listenin ortaya çıkmasıyla birlikte birçok güvenlik uzmanı tezlerin hakikat olabileceğini lisana getirirken, 487 milyon kişilik listenin içerisinde 32 milyon kişiden oluşan Türk kullanıcı kümesinin da olduğu belirtildi.

Yarım milyar WhatsApp Kullanıcısının dataları çalındı: İçlerinde milyonlarca Türk de var!

Öte yandan listede Amerika Birleşik Devletleri’nden Fransa’ya, İtalya’dan Mısır’a kadar neredeyse her ülkeden milyonlarca kullanıcının olduğunu da belirtelim. Siber korsanlar yüzlerce milyon bireyden oluşan bu bilgi tabanını Deep Web’de satmak isteyecektir. Lakin şimdi bu devasa bilgi tabanı için ne kadarlık bir fiyat talebinde bulundukları bilinmiyor.

Son olarak durumun en değerli tarafı olan Meta’nın şimdi bu mevzuya ait bir açıklama yapmadığını da hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking