TeknolojiTelefon

iPhone Ekran Yansıtma nedir?

iPhone ekran yansıtma özelliği ile iPhone ve iPad kullanıcıları ekranlarını kablosuz olarak televizyona, bilgisayara veya diğer cihazlara yansıtabilirler. Bu özelliğin nasıl çalıştığını ve kullanılan teknolojik gelişmeyi merak ediyorsanız gelin birlikte iPhone Ekran Yansıtma isimli yazımızı inceleyelim.

iPhone Ekran Yansıtma nedir?
Ekran Yansıtmanın yalnızca iPhone ekranınızı diğer cihazlara yansıtmanıza izin verdiğini düşünebilirsiniz. Ancak iPhone ekran yansıtma özelliği bundan daha fazlasını yapar. Ekran Yansıtma seçeneği ile telefonunuzdan TV’nize, akıllı hoparlörlerinize ve diğer tüm uyumlu cihazlarınıza kablosuz olarak ses ve video gönderebilir ve oynatabilirsiniz.

Örneğin sevdiğiniz bir oyunu iPhone veya iPad’inizde oynuyorsunuz. Daha iyi bir görüntü için oyunu kablosuz olarak TV’nize yansıtmak için cihazınızın Ekran Yansıtma özelliğini açabilirsiniz. Ayrıca, cihazınızdan bir film izliyor olsanız bile, onu TV’nize yansıtabilir, böylece filmin keyfini daha büyük bir ekranda çıkarabilirsiniz.

iPhone ekran yansıtma, AirPlay olarak bilinen ana akım bağlantı teknolojisi tarafından desteklenmektedir. Apple tarafından geliştirilen AirPlay, Google Cast veya Google’ın yerel ekran yansıtma protokolü olan Chromecast‘e benzer.

Bu nedenle, kablosuz olarak yansıtma yapmak ve içeriği TV’nize veya herhangi bir uyumlu cihaza göndermek için her iki cihazın da AirPlay uyumlu olması gerekir.

Desteklenen Platformlar ve Cihazlar
Ekran yansıtma, AirPlay’i destekleyen tüm Apple cihazlarında çalışır. Bu cihazlar;

iPhone,
iPad,
ipod touch,
macbook
Apple TV (4K ve HD)
Yalnızca Apple TV’den diğer cihazlara ses aktarabilir veya aktarabilirsiniz.

iPhone ekran yansıtma özelliğini Apple TV’de, HomePod’da ve AirPlay’i destekleyen kablosuz hoparlörde veya tüm akıllı TV’lerde ekran yansıtmayı kullanabilirsiniz.

iPhone’da Ekran Yansıtma Nasıl Kullanılır
Ekran yansıtmayı destekleyen AirPlay’in çalışması için öncelikle bir Wi-Fi ağınızın olması gerekir. Ekranınızı yansıtmak için, iPhone cihazlarınızla veya yansıttığınız AirPlay uyumlu cihazlarınızla aynı Wi-Fi ağında olmanız gerekir.

Ardından iPhone cihazlarınızda ekran yansıtma özelliğini kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Telefonunuzun sağ üst köşesinden aşağı kaydırın.
Bu, iPhone X veya üstü için iOS Kontrol Merkezini görüntüler.

iPhone 8 veya daha düşük model kullanıcıları, Kontrol Merkezi’ni açmak için telefon ekranının altından yukarıya doğru kaydırın. Bu, iOS 11 veya önceki sürümlerini çalıştıran iPhone cihazları için de geçerlidir.

Ekran Yansıtma, diğer adıyla TV [AirPlay] üzerine dokunun.
Açılan pencerede telefonunuzu yansıtmak istediğiniz bir cihazla eşleştirin.
Artık içeriğinizi iPhone veya televizyon ekranınızda görebilirsiniz.

iPhone’unuz eşleştirmek istediğiniz cihazı algılamıyorsa, açık olup olmadığını kontrol edin. Bazı cihazlar, eşleştirme için uygun hale gelmeden önce AirPlay işlevlerini etkinleştirmenizi de gerektirebilir.

Ekran yansıtmayı sonlandırmak için Kontrol Merkezi’ni açın, yansıttığınız cihaza dokunun ve Yansıtmayı Durdur’a dokunun.

Apple TV Olmadan iPhone Nasıl Yansıtılır?
TV’niz AirPlay’i desteklemiyorsa bazı geçici çözümler için Apple TV satın almanız gerekmeyebilir.

Google Chromecast’te bulunan bazı uygulamaları kullanarak Ekran Yansıtma ile içerik akışı yapabilirsiniz. Ayrıca bir Fire TV Stick 4K veya Amazon Fire TV Stick ile iPhone’unuzdan TV’nize kablosuz olarak yansıtma yapabilirsiniz. iPhone’dan TV’ye Ekran Yansıtma, Android TV veya akış cihazı ile elle de gerçekleşir.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınızda Ekran Yansıtma özelliğini kullanmak için bir Macbook satın almanız gerekmez. Ücretsiz yansıtma sağlayan bilgisayarlar, iPhone için alternatif uygulamalar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!