Teknoloji

17 yaşındaki hacker Marmara Üniversitesi’ni hackledi! İşte verdiği bildiri…

Verileri Muhafaza Kurumu‘nun (KVKK) yayınladığı ‘veri ihlali bildirimi’ne nazaran, 15 Eylül’de Marmara Üniversitesi’nin Bilgi İdare Sistemi içerisinde bulunan SMS gönderim servisindeki yetkili kullanıcı hesabı, 17 yaşındaki ‘YUBA’ rumuzlu bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildi.

Sabah’ın, ele geçirilen ve yeni kullanıcı hesapları tanımlama yetkisi olan hesaptan 3 yeni kullanıcı hesabı tarifi yapıldığı da tespit edildi.

Çalışanlar ve kullanıcılardan oluşan toplam 5 bin 698 kişinin bilgilerinin alındığı belirlendi. Sızıntının bildirilmesinin akabinde KVKK, Marmara Üniversitesi’nce yapılan ihlal bildirimini ilan ederken ihlale ait inceleme başlattı.

Üniversitenin bilgi sistemini hack’leyen ‘YUBA’nın SMS ile yetkilileri uyardığı ortaya çıktı. ‘YUBA’ bildirisinde “Merhaba sayın Marmara Üniversitesi. Ben YUBA, 17 yaşında bilgisayar korsanıyım. Ama devletime ziyan verecek hiçbir şey yapmıyorum. Yalnızca web sitesinde açık buldum ve hack’ledim. Yüksek risk içeren bir açık. Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin. Açığı söyleyeyim, kapatın” sözlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!