Teknoloji

2022’nin en çok satış yapan araba markası daha yıl bitmeden aşikâr oldu

Otomobil dalı son vakitlerde hayli problemli vakitlerden geçiyor. Bir taraftan kur ve maliyet kaynaklı fiyat artışları yaşanırken, öteki taraftan ise sıfır araba temini konusunda meşakkatlerin yaşandığı biliniyor. Bilhassa sıfır arabalardaki ÖTV probleminin çözülebilmesi için umutların bağlandığı matrah düzenlemesinin tesiri de hudutlu kalınca, sıfır araba satışlarının düzgünce yavaşladığını söyleyebiliriz.

Öte yandan Kasım ayının geride kalmasıyla birlikte araç satışları konusunda en yeni dataların paylaşıldığını da belirtelim. Paylaşılan bilgilere baktığımız vakit, 1 Ocak30 Kasım 2022 periyotlarını kapsayan dönemde en çok satış yapan marka 83.714 adetle Fiat oldu. İkinci sırayı 70.014 adetle Renault alırken, listenin üçüncü sırasına ise 44.730 adetle Volkswagen yerleşti.

2022’nin en çok satış yapan araba markası daha yıl bitmeden belirli oldu

Model sıralamasına baktığımız vakitte listenin tepesinde 59.662 adetle Egea Sedan’ın olduğunu görüyoruz. İkinci sıradaki Clio HB’nin 31.802 adet sattığı düşünüldüğünde ne markalar ne de modeller sıralamasında birinci iki ismin Aralık ayında değişmesi pek mümkün görünmüyor. Buradan hareketle 2022 yılının genelinde en çok satan markanın Fiat, en çok satılan modelin ise Fiat Egea Sedan olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.

Modeller sıralamasında üçüncü sırasında ise Toyota Corolla’nın olması, markalar sıralamasının burada bozulduğunu gösteriyor. Yıl başından 30 Kasım’a kadar satılan Toyota Corolla sayısı ise 26.972 adet olarak gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al