Telefon

235 milyon Twitter hesabının verisi fiyatsız olarak yayınlandı

Geçen hafta bir bilgisayar korsanı, 400 milyon adet Twitter kullanıcısının hesap bilgilerinin elinde olduğunu duyurmuştu. Elon Musk’ın bu dataları satın almaması karşılığında ise GPDR (Genel Bilgi Muhafaza Yönetmeliği) ile karşı karşıya kalacağı ve para cezası alacağını belirtmişti. Bugün ortaya çıkan haberlerde ise bilgisayar korsanı, 235 milyon Twitter hesabının bilgilerini fiyatsız olarak yayınladı.

235 milyon Twitter hesabından fazlası yayınlanabilir

Elon Musk’a teklif götüren ve karşılık bulamayan bilgisayar korsanı, yaklaşık bir haftalık ortanın akabinde 235 milyon Twitter hesabının verisini fiyatsız olarak yayınladı. Hatta Dark Web üzerinden Ryushi kullanıcı, dataların gerçek olduğunu kanıtlamak ismine 1000 tane Twitter hesabını deneme erişimine açtı.

Ryushi kullanıcı ismiyle bilinen bilgisayar korsanı, bu sayede Twitter datalarını satın almak isteyen bireyler için ispat sunmak istiyor. Cybernews, sızdırılan datanın 63 GB boyutunda olduğunu açıkladı. Twitter hesaplarının bilgileri içinde e-posta adresleri ve telefon numaraları üzere birçok bilgi bulunuyor.

Ele geçirilen 400 milyon Twitter hesabının bilgileri içinde tıpkı vakitte platformun sahibi olan Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX resmi hesabı, eski ABD Lideri Donald Trump, müzikçi Shawn Mendes, Cara Delevingne üzere isimler de yer alıyor.

Hesap bilgilerini ele geçiren bilgisayar korsanı, Elon Musk’a çaldığı dataları satın almasını yoksa GPDR (Genel Data Müdafaa Yönetmeliği) ile karşı karşıya kalacağı ve ceza alması konusunda ihtarda bulunmuştu. İsrail siber hata istihbarat firmasının sahibi Alon Gal, Twitter bilgilerinin bir API güvenlik açığı sayesinde ele geçirildiğini düşünüyor.

Ryushi isimli korsan, bahisle ilgili ek olarak şu açıklamayı da paylaştı:

“Twitter yahut Elon Musk, bunu okuyorsanız 400 milyon kullanıcının ihlal kaynağını göz önünde bulundurarak esasen 5,4 milyon ihlalin üzerinde bir GDPR cezasını riske atıyorsunuz demektir . Facebook’un yaptığı üzere GDPR ihlali cezalarında 276 milyon ABD doları ödemekten kaçınmak için en uygun seçeneğiniz bu dataları özel olarak satın almaktır.”

Siz okuyucularımız bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al