Teknoloji

38 yıldır uzayda dolanan NASA uydusu Dünya’ya düşecek!

NASA’nın yaklaşık 40 yıl evvel uzaya fırlattığı “ölü” uydunun Dünya’ya düşeceği bildirildi. Earth Radiation Budget Satellite (ERBS) isimli uydu, uzayda 38 yıl geçirdikten sonra tekrardan Dünya’ya giriş yaptığı bildirildi. Uzay ajansı, rastgele bir kazanın yaşanma riskinin “çok düşük” olduğunu söyledi.

38 yaşındaki NASA uydusu ERBS Dünya’ya geliyor

1984 yılında Space Shuttle Challenger ile uzaya fırlatılan Earth Radiation Budget Satellite, misyonunun tamamlanmasından uzun bir mühlet sonra Dünya’ya geri dönüyor. 5400 kiloluk uydunun birçoklarının tekrar girişte yanacağını tabir eden NASA, rastgele bir ziyana yol açmayacağına inanıyor.

1984 yılında vazifesine başlayan NASA uydusu, 2005 yılına kadar ozon ve atmosferik ölçümleri toplamak için kullanıldı. NASA’nın açıklamasına nazaran ERBS, Pazar günü içerisinde Dünya atmosferine yine girecek ve 17 saat içerisinde yok olacak.

Bilim insanları, ERBS tarafından toplanan bilgileri Dünya’nın güneş gücünü nasıl topladığını ve yaydığını incelemek için kullandı. NASA, iki yıl içerisinde uydunun misyonu yerine getirmiş olacağını düşünse de, 2005 yılına kadar bilgi toplamasıyla şaşırttı.

ERBS’nin başlatıldığı misyon, birkaç nedenden ötürü dikkate bedeldi. Sally Ride uzaya uçan birinci Amerikalı bayan olurken, Kathryn Sullivan ise uzay yürüyüşünü gerçekleştiren birinci Amerikalı bayan oldu. Meşhur Challenger felaketi de iki yıl sonra, 1986’da meydana geldi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking