Teknoloji

ABD, 50 yıl sonra Ay’a geri dönüyor! Artemis sonunda fırlatıldı!

NASA’nın yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığı ve Ay’a insan taşımayı hedefleyen Artemis Ay Programı’yla ilgili beklenen gün geldi. Orion uzay aracını Ay yörüngesine taşımakla vazifeli roketi Artemis I, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden başarılı bir halde fırlatıldı. Uzunluğu 98 metre ve 3.99 tonluk itiş gücündeki roketle Ay’a gönderilen Orion uzay aracının gelecekte planlanan beşerli uçuşlar hakkında bilimsel datalar toplayacağı belirtildi.

İsmini Yunan mitolojisindeki Apollon’un kız kardeşinden alan Artemis Ay Programı’nın en son maksadı 2025’e kadar insanları Ay yüzeyine götürmek. Birinci vazife olan Artemis I’in muvaffakiyete ulaşması halinde 2024’te Artemis II misyonuyla gerçek mürettebatlı bir Ay uçuşu gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Artemis III ile 1970’lerden bu yana birinci kere 2025 yılında Ay’a insan götürülmesi hedefleniyor.

NASA’nın Orion uzay aracını Ay yörüngesine taşıyacak Artemis I roketinin fırlatılması geçtiğimiz Ağustos ayında teknik sıkıntılar, Eylül’de ise Ian Kasırgası nedeniyle ertelenmişti. Bugünkü fırlatma teşebbüsünün başarısızlıkla sonuçlanması halinde 19 ve 25 Kasım tarihlerinde fırlatmanın yine gerçekleştirilebileceği kamuoyuna yansımıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking