Teknoloji

ABD’nin “gizli uzay aracı” 3 yıl sonra Dünya’ya döndü

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Kuvvetleri tarafından 2020 yılında uzaya gönderilen X-37B isimli uzay aracı nihayet Dünya’ya döndü. 908 gün boyunca yörüngede kalan ve NASA için kimi yörünge bilgileri toplayan araç, büsbütün otonom denetim edildi.

NASA’nın deneylerini taşıyan X-37B, 908 gün sonra Dünya’da

Boeing tarafından üretilen X-37B isimli orbital test aracı, ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı olarak 2020’nin Mayıs ayında fırlatıldı. X-37B’nin geçmişteki birçok misyonu saklı tutulmuştu, fakat 908 günlük vazifesi açıklandı. Son fırlatma, deniz araçları için anten deneyi ve radyasyon kalkanı araştırması üzere birçok NASA deneyine konut sahipliği yaptı.

Boeing’in X-37B isimli uzay aracı, aslında meşhur Space Launch System’in (SLS) çok daha küçük ve penceresiz haline benziyor. ABD ordusunun Uzay Kuvvetleri’ne yönelik üretilen bu araç, son vakitlerde NASA’ya yardımcı oldu. Yörüngedeki 908 günlük seyahatin tamamı NASA deneylerine ayrıldı.

ABD’li uzay ajansı, yıllardır çok daha uzun müddetli astronot deneyleri yapmak istiyor. Fakat bunun için uzay araçlarını ve astronotlarını ziyanlı radyasyondan korumak zorunda. NASA ayrıyeten uzun vadede bitki tohumlarına uzayda ne olacağını anlamak için X-37B’yi kullandı.

2021’de fırlatılan bir öbür yörünge deneyi FalconSat-8’in ise uzayda kalacağı belirtildi. Uzay Kuvvetleri, “FalconSat-8 yörüngede kalıyor ve ABD ordusunun öğrencilerine etkin vazifeye başlamadan evvel uzay operatörleri olarak eşsiz uygulamalı tecrübe sağlıyor” tabirlerini kullandı.

X-37B uzay aracının 908 günlük seyahatinin akabinde yeni misyonu şimdilik belgisiz. Ayrıyeten Uzay Kuvvetleri’ne bağlı iki yörünge test aracı olduğunu da göz gerisi etmemek gerekiyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom