Teknoloji

Akıllı telefon piyasası son 10 yılın en makus periyodunu yaşıyor!

Yüksek enflasyon ve 2023 için çizilen makûs ekonomik varsayımlar şimdiden insanları düşündürüyor. Tüketiciler, 2022 yılında üst seviye akıllı telefonlar üzere lüks eser harcamalarını sıhhat ve besin üzere daha gerekli satın almalara kaydırmıştı.

Apple ve Samsung üzere devler, pazardan ufak da olsa hisse alırken genel manada baktığımızda son 10 yılın en makus senaryosu yaşanıyor diyebiliriz.

Telefon piyasası 2023 için pek uygun görünmüyor

Akıllı telefon üreticileri, satışlarda her tarafıyla berbat bir yılın akabinde yaralarını sarmaya başlayacaklar. Lakin Canalys’in raporlarına nazaran, 2022’nin 4. çeyreği için dünya çapında gerçekleşen sevkiyatların 2021’e kıyasla yüzde 17 düştüğünü varsayım ediliyor. Yıllık satışlar ise, yıldan yıla yüzde 11 düşüşle 1,2 milyarın altına düşerek, bölümün son on yılda gördüğü en makus sonuçlara neden oldu.

Apple pazarın yüzde 20’sini domino ederken, Samsung ise pazarın yüzde 25’ini elinde bulundurmaya devam ediyor. Çinli üreticilere bakarsak Xiaomi, Oppo ve Vivo sırasıyla yüzde 11, 10 ve 8 pazar hisseleriyle düşen bir orana sahip. Apple’ın yakın vakitte iPhone 14 serisini piyasaya sürmesi, en azından Galaxy S23’ün yakında çıkacak olan sürümüne kadar, pazarda elinin güçlü kalmasını sağlayabilir.

Bununla birlikte, pazar hissesinde elde edilen kazanımların haricinde tüm satıcılar aslında güç bir yıl geçirdi. Canalys Araştırma Analisti Runar Bjørhovde‘ye nazaran bilhassa teknoloji kesimi kıymetli bir daralma yaşadı.

Üreticiler, tatil dönemi boyunca üst seviye stoklardaki envanteri azaltabildiler, fakat genel olarak, “2022’nin 4. çeyreği, 2021’in 4. çeyreğinin” yüksek talep ve azalan arz kısıtlamalarıyla tam bir tezat oluşturmasıydı. 2022’de beşerler, en son ve en âlâ teknolojiye geçmek yerine artan faturalarını ödemekle daha çok ilgilendiler.

2022 yılı sizin için nasıl geçti?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al