Teknoloji

Apple bizi dinliyor mu? İşte büyük tehlike

Apple’ın iOS ve macOS işletim sistemlerindeki bir güvenlik açığı, Bluetooth erişimi olan uygulamaların Siri ile konuşmaları gizlice dinlemesine neden olabildiği açıklandı. İşletim sistemini güncelleyen kullanıcılar bu güvenlik açığından etkilenmiyor.

Apple, “bir uygulama bağlı bir AirPod kullanarak ses kaydedebilir” diyerek sorunu kabul etmişti. iOS 16.1’deki Core Bluetooth problemini SiriSpy olarak isimlendirerek CVE-2022-32946 tanımlayıcısı atanmıştı. Yanılgıyı gideren bir yazılım yaması iPhone 8 ve üstü, iPad Pro (tüm modeller), iPad Air 3 kuşak ve üstü, iPad 5 jenerasyon ve üstü ve iPad küçük 5 kuşak ve üstü için yapıldı. Ayrıyeten, macOS’un tüm desteklenen sürümlerinde 24 Ekim’deki güncelleme ile çözüldü. Lakin, güncelleme alamayan milyonlarca aygıt bu sıkıntıya karşı şu anda muhafazasız.

Uygulama geliştiricisi Guilherme Rambo bir yazısında, “Bluetooth erişimi olan rastgele bir uygulama, Siri ile konuşmalarınızı ve AirPods yahut Beats kulaklıkları kullanırken iOS klavye dikte özelliğinden gelen sesi kaydedebilir. Bu, uygulama mikrofon erişim müsaadesi talep etmeden ve uygulama mikrofonu dinlediğine dair rastgele bir iz bırakmadan gerçekleşir.” halinde açıklamıştı

Tüm güncellemeler yapılmalı

Apple’ın güncelleme takviyesini çektiğini açıkladığı telefonların sahiplerinin önemli bir tehdit altında olduğunu söyleyen BeyazNet CTO’su Akgün Yardımcı, “Dünya önemli bir daralmadan geçerken, dünyanın en büyük teknoloji devlerinin tüketicisinin yanında olması gerekir. Üretilen telefon çalışıyorsa, dayanağı kesilmemelidir. Dayanağı kesilecekse de, kesinlikle bu üzere sonradan görülen üretici yanılgısının telafi edilmesi ismine bu güncellemenin tüm versiyonlar için uygulanabilir hale gelmesi gerekmektedir. Bugünün koşullarında bilhassa buna muhtaçlık vardır. Güncelleme alamayan telefonların bu kadar önemli bir yanılgıyla karşı karşıya kalması önemli davalara maruz kalabilecektir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking