Teknoloji

Apple’a Ceza Şoku

Eylül ayında, Brezilya Adalet Bakanlığı Apple‘a, pakette bir güç adaptörü olmaması durumunda iPhone satışlarını durdurması için talimat vermiş ve 2,34 milyon dolar ceza kesmişti.

Apple, yasağa karşın Brezilya’da iPhone’ları güç adaptörü olmadan satmaya devam etti. Bunun üzerine Apple, Sao Paulo sivil mahkemesi tarafından birebir mevzu nedeni ile ikinci kere para cezasına çarptırıldı. Brezilya Tüketici Örgütü tarafından açılan dava eserin çalışması için ikinci bir satın alma yapılmaması gerektiğini ve Apple‘ın yaklaşık 19 milyon dolar tazminat ödemesi gerektiğini sav etti.

Apple, karbon emisyonlarını azaltmak için iPhone satın alımlarında şarj aygıtları sunmayı bıraktığını söyledi. Şirket, birçok müşteride esasen şarj aygıtı bulunduğunu ve şarj aygıtlarını bağımsız olarak satmaya devam ettiklerini savundu.

Davaya bakan mahkeme, Apple’ın çevresel açıklamasına olumlu bakmadı. Kararda, “Açıkça görülüyor ki, davalı, ‘yeşil girişim’ münasebeti altında, tüketiciye, daha evvel eserle birlikte verilen şarj adaptörlerini satın alma zorunluluğunu dayatıyor.” açıklamasında bulundu. Mahkeme tarafınca alınan karara nazaran, Apple, Brezilya’da son iki yıl içinde iPhone 12 veya iPhone 13 aygıt satın alan tüm tüketicilere şarj aygıtları sağlayacak ve adaptörleri gelecekteki satın alımlara da dahil edecek. Fakat verilen karar kesin değil ve temyiz edilebilir. Apple yaptığı açıklamada karara itiraz edeceğini tabir etti.

İPhone 14 ve iPhone 14 Pro için ön siparişlerin geçen hafta Brezilya’da başladığını ve bu Cuma için resmi lansman ayarlandığını da unutmamak gerekir. Görünen o ki şimdilik, telefonlar kutu içerisinde bir şarj aygıtı olmadan gönderilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/