Telefon

Apple’a yeni suçlama: iPhone sahipleri ödeme alabilir

Teknoloji devi Apple, iPhone sahiplerinin bilgilerini toplamakla suçlanıyor. Şirkete yönelik New York’ta açılan dava, kullanıcıların App Store, Apple Music, Apple TV ve Stocks üzere belli uygulamalardaki datalarının müsaadesiz olarak toplandığını argüman ediyor. Apple davayı kaybederse iPhone sahiplerine 5 milyon dolar ceza ödeyebilir.

iPhone bilgilerini toplayan Apple’a 5 milyon dolarlık ceza kapıda

ABD’de görülen dava, Apple için epey kritik bir güvenlik ihlali manasına geliyor. Gerçek vakitli bilgileri içeren data toplamanın, kullanıcıların kapalılık haklarını ihlal ettiği belirtildi. Ayrıyeten Apple’ın kullanıcılarına sunduğu “kişisel bilgileri denetim etme” siyasetiyle da ters olduğu aktarıldı.

Dava, Apple’dan 5 milyon dolar tazminat istiyor. Davayı açan avukat Paul Whalen, Apple’ın kullanıcı kapalılığını ihlal ettiğini ve vaat ettiğinin tam aksisini yaptığını argüman etti. Dava sonucunda Apple’a ceza kesilirse, iPhone sahiplerinin hak talebinde bulunabileceği bildirildi.

Veriler; kullanıcının ismi, e-posta adresi ve telefon numarasına bağlayan bir iCloud hesabına bağlı kimlik numarası aracılığıyla aktarılır. Lakin bilgi toplama, kullanıcının cinsel yönelimi, dini ve hatta sıhhat sıkıntıları üzere hassas bilgileri ortaya çıkarabilir.

Apple, hususla ilgili rastgele bir açıklamada bulunmadı. Şirketin kapalılık siyaseti, kullanıcıların şahsî bilgilerini bilme, erişme, düzeltme, iletme, sınırlama, sürece ve silme yeteneklerine üst seviye erişim hakkı veriyor.

Bu, data toplama konusunda Apple’a açılan birinci dava değil. Geçmişte şirket, kullanıcıların müsaadesi olmadan pozisyon bilgilerini toplamakla ve şahsî dataları üçüncü taraf şirketlerle paylaşmakla suçlandı. Apple’ın yeni davaya nasıl bir cevap vereceği ve iPhone sahipleri için sonucun ne olacağı merak konusu.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking