Teknoloji

Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü şimdiden tartışılmaya başladı!

Teknoloji her geçen gün gelişirken birçok şirket sanal ve artırılmış gerçeklik mevzularına büyük değer veriyor. Bu şirketlerden bir tanesi de Apple. Artırılmış gerçeklik gözlüğü ile müşterilerine yeni bir hizmet daha sunmak istiyor. Fakat Apple, yeni AR gözlüğünde sunacağı ekran teknolojisi ile şimdiden eleştirilmeye başladı.

Apple’ın muhtemel OLED ekranlı AR gözlükleri şimdiden tartışma yarattı!

Apple’ın uzun vakittir üzerinde çalıştığı söylenen artırılmış gerçeklik gözlüğünün OLED ekrana sahip olacağı söyleniyor. Bir Samsung Display yöneticisi ise OLED ekranların artırılmış gerçeklik gözlükleri için gereğince âlâ olduğuna inanmadığını açıkladı.

Bir teknoloji etkinliğinde konuşan Samsung Display küme önderi Kim Min-woo, Oculus Quest 2 ve uzun müddettir konuşulan Apple Glasses üzere VR ve AR gözlüklerinin başarılı olabilmesi için farklı ekranlar gerektirdiğini öne sürdü.

Özellikle artırılmış gerçeklik gözlüklerinin gerçek dünya ile irtibata geçildiği için ekranlarının daha parlak olması gerekiyor. OLED ekranlarda aydınlatılmayan pikseller olduğu için LED ekranlara nazaran daha karanlık bir imgeler sunabiliyor. Bu yüzden AR gözlük kullanıcıları ekranlarındaki bilgileri rahatça göremeyebilirler.

Daha parlak olmanın ötesinde, OLED ekranlar, su ve başka parçacıkların organik kesimlerini bozmamasını sağlamak için ekstra esirgeyici katmanlara gereksinim duyarlar. Bu yüzden OLED ekranların inorganik bileşenlerden yapılmış LED panellerden daha kalın ve daha ağır olmaları da bir dezavantaj olarak öne çıkıyor.

Apple tarafından şimdi onaylanmamış olsa da şirketin AR gözlüğünün yüksek ihtimalle OLED panellerle donatılması bekleniyor. Apple için işlemci üreten TSMC hâli hazırda ince LED paneller de ortaya koymaya başlamış durumda. Öteki yandan OLED ekranların başka türevlerine nazaran güç manasında daha verimli olması da Apple için öne çıkan bir başka özellik olabilir. Şirket bu sayede AR ve VR gözlüklerini daha küçük bataryalarla donatabilir.

Görüldüğü üzere OLED panellerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut. Pekala siz OLED ekranlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi