Teknoloji

Arabada ÖTV düzenlemesi beklentileri karşılamadı

Sıfır otomobil dünyasında sular bir türlü durulmuyor. Bir gün kur kaynaklı fiyat artırımıyla, bir gün yakıt fiyatlarındaki artışla, bir gün ise indirim beklentileriyle gündeme geliyor bu bölüm. Fakat son vakitlerin en çok konuşulan gündem unsuru, kuşkusuz ÖTV matrah düzenlemesiydi.

Bizzat Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklama sonrası, büyük bir ilgiyle beklenmeye başlanan ÖTV matrah düzenlemesinin 1 Aralık tarihinde açıklanması bekleniyordu. Bununla birlikte Bakanlık, fiyatların artıp ÖTV düzenlemesini fonksiyonsuz hale getirmemesi için, kelam konusu düzenlemeyi beklenenden 1 hafta evvel uygulamaya koydu.

Otomobilde ÖTV düzenlemesi beklentileri karşılamadı

Güncellenen matrah dilimlerine baktığımız vakit, 120.000-TL’lik birinci dilim matrahının 184.000-TL’ye çıktığını görüyoruz ki bunun manası, Bakanlık kelam konusu dilimde %54’e yakın bir artış oranı uygulamış. Fakat bu orana karşın yapılan hesaplamalara nazaran fiyatı 595.000-TL’nin üzerinde olan araçlar bu düzenlemeden etkilenmeyecek.

Bir öteki ifade ile düne kadar sıfır satış fiyatı 595.000-TL olan bir araba, bugün de tıpkı fiyattan satışa devam edecek zira kelam konusu düzenlemenin gücü, en üst dilimde bulunan bu araçlar için yetersiz kaldı.

Öte yandan bölümün en uygun fiyatlı arabaları olarak bilinen Fiat Egea, Renault Clio, Hyundai i20 üzere modellerde indirim fiyatının 30 bin ila 70 bin ortasında değişeceği belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al