Teknoloji

Artık uçak modu yok: Uçaklarda telefonla konuşulabilecek!

Avrupa Birliği’ndeki (AB) havayolu yolcuları yakında uçaklarda telefonlarını arama yapmak için kullanabilecekler. Avrupa Kurulu, havayollarının uçaklarda daha yavaş taşınabilir bilgilerin yanı sıra 5G teknolojisi sağlayabileceğine karar verdi. Bunun yolcuların artık telefonlarını uçak moduna almaları gerekmeyeceği manasına geldiği düşünülüyor lakin kararın nasıl uygulanacağına dair detaylar şimdi net değil. Uçuş sırasında telefonları ile aramaların yanı sıra müzik ve görüntü akışı sağlayan bilgi yüklü uygulamaları da kullanılabilecek. Üye devletlerin 5G frekans bantlarını uçaklar için kullanılabilir hale getirmeleri için son tarih 30 Haziran 2023 olarak belirtildi.

AB’nin İç Pazardan Sorumlu Avrupa Kurulu Üyesi Thierry Breton, planın beşerler için yenilikçi hizmetler sunacağını ve Avrupalı ​​şirketlerin büyümesine yardımcı olacağını söyledi. “Süper süratli, yüksek kapasiteli kontağın sunduğu imkanlar kelam konusu olduğunda gökyüzü artık bir hudut değil” dedi.

Uçak modunun sonu mu?
AB Komisyonu, 2008’den beri uçaklar için belli frekans bantları sağladı ve birtakım hizmetlerin havada internet erişimi sunmasına müsaade verdi. Lakin bu hizmet, insanları uçak ile yer ortasında bir uydu aracılığıyla birbirine bağlamak için ekipmana gereksinim duyduğundan hayli yavaştı. Yeni sistem, EE taşınabilir ağına nazaran 100 Mbps’nin üzerinde olabilen 5G tarafından sağlanan çok daha yüksek indirme suratlarından yararlanabilecek ve bir sinemanın yalnızca birkaç dakika içinde indirilmesine imkan sağlayacak. ABD’de 5G frekanslarının uçuşları engelleyebileceği ve hatta potansiyel olarak kusurlu irtifa ölçümlerine yol açabileceği konusunda bir kaygı bulunuyor.
Ancak İngiltere Uçuş Güvenliği Komitesi lideri Dai Whittingham, bunun İngiltere ve AB’de bir sorun olmadığını söyledi. “5G için farklı bir frekans setimiz var ve ABD’de müsaade verilenden daha düşük güç ayarları var. Seyahat eden beşerler 5G istiyor. Düzenleyiciler bu mümkünlüğü açacak, fakat yaptıkları her şeyin inançlı olmasını sağlamak için atılacak adımlar olacak.” sözlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al