Teknoloji

Avrupa’da yılın arabası mükafatı, yıllardır listeye ismini yazdıramayan bir markaya gitti

Otomobil dünyası şu sıralar hayli değerli bir dönüşüm içerisinde. Bilhassa 2022 yılında iliklerimize kadar hissettiğimiz bu değişimin odak noktasında ise içten yanmalı motor teknolojisinden elektrikli motor teknolojisine geçiş furyası bulunuyor. Her ne kadar bu geçişin kısmen yavaş olacağı ve orta form olan hibrit motorların yeni trend olacağı iddia edilse de gerçek hiç de o denli olmadı ve hibrit motorlu araçlar son derece kısıtlı bir üretim hacmine mevzu olurken asıl hisse büsbütün elektrikli motorlu araçlara gitti.

Dünyanın en itibarlı araba ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve Avrupa’da gerçekleştirilen Car of the Year ödülünün geçtiğimiz yıl büsbütün elektrikli bir model olan Kia EV6’ya gitmesi de bu trendin kalıcılığını göstermişti.

Avrupa’da yılın arabası mükafatı, yıllardır listeye ismini yazdıramayan bir markaya gitti

İşte bu yıl da benzeri bir senaryo gerçekleşti ve ödül Jeep’in büsbütün elektrikli birinci modeli olan Avenger’a gitti. Fakat bu mükafatın Jeep için çok diğer bir manası daha var.

Ülkemizde SUV araçlar için kullanılan “Jip” sözünün kökeni olan ve bu nedenle de araba dünyasının en ünlü isimlerinden biri sayılan Jeep, onlarca yıldır bu listenin bırakın kazananı olmayı, son 7’sine bile giremiyordu. Fakat şirketin ürettiği birinci %100 elektrikli model olan Avenger, heyet üyelerinden 328 puan alarak, ikinci olan Volkswagen ID’ye (ki VW aracı da 211 puan aldı) büyük bir fark atarak uzak orta en âlâ araç seçildi. Jeep Avenger şimdi ülkemizde satışa sunulmamış olsa da birçok kaynaktan gelen bilgiye göre bu arabanın yaz aylarına yanlışsız Türkiye piyasasına gireceği düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking