Teknoloji

Ay’a gidecek astronot sayısı artıyor: NASA ortağını seçti!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)Artemis uzay programı ile uzun müddet sonra tekrar Ay’a beşerli uçuşu yapmayı hedefliyor. Kurum, görev planı kapsamında birinci üç gayesini belirledi. Görevin illk adımı olan Artemis 1, iki gün evvel muvaffakiyetle fırlatılmıştı.

NASA, ikinci astronot grubunu Ay’a taşımak için Starship roketini seçti

Artemis’in birinci adımı, birçok defa ertelemeye maruz kalmıştı. Art geriye iptallerin akabinde Artemis 1 vazifesi Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma ile gerçekleştirildi. Orion uzay aracı, 3 kademeden oluşacak Artemis misyonlarını üstleniyor. Lakin NASA, SpaceX’in programdaki misyonunu arttırıyor.

NASA, ikinci astronot grubunu Ay’a göndermek için SpaceX’e ilişkin olan Starship’i seçti. Uzay ajansı, Artemis 3 için de Elon Musk’ın uzay şirketini tercih etmişti. O denli ki Artemis 3, programın Ay’a ayak basma evresini kapsıyor. Son mutabakat ise Artemis 3 evresindeki ikinci yolcu gemisi üzerine yapıldı.

SpaceX’in NASA ile mukavelesi 2,9 milyar dolar kıymetindeydi. Lakin son muahede ile bu bedel artış gösteriyor. NASA, ikinci astronot grubunu Ay’a taşımak için bütçeye 1,15 milyar dolarlık ekleme yaptı. Starship aya iniş aracının 2025 yılında birinci kere Ay’a astronot götürmesi bekleniyor.

Artemis 1, öteki adımlar için öncü niteliği taşıyor. Bu birinci adım, Artemis 2 programı ile Ay’ın yörüngesine mürettebatlı bir uçuş öncesi roketleri ve sistemleri test etmek için öncü niteliğinde. İkinci program da başarılı geçerse NASAArtemis 3 ile Ay yüzeyine mürettebatlı bir iniş yapacak. Bu seferleri 2028 kadar tamamlamak isteyen NASA, Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurmak istiyor. Devam eden süreçte bu kez Mars‘a birinci beşerli seyahati yapmak için kolları sıvayacak.

Sizce Artemis başarılı olur mu? Mümkün Mars’a gitme fikri sizde merak uyandırıyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking