Teknoloji

Bir yıldızın doğuşu: Hubble Uzay Teleskobu birinci yıldız evresini yakaladı!

NASA’nın emektar uzay teleskobu Hubble, hayli ilgi cazibeli manzaralar yakalamaya devam ediyor. Bilhassa son vakitlerde bu manzaralara artan ilgiyle birlikte uzay ajansı, birbirinden farklı imgeleri yayınlıyor. Hubble Uzay Teleskobu‘ndan gelen bu seferki manzara ise bir yıldız oluşumunun en erken halini gösteriyor.

Hubble Uzay Teleskobu, yıldızın en erken etabını paylaştı

Fırlatıldığında bu yana uzayla ilgili pek çok bilgiyi bizlerle paylaşan Hubble Uzay Teleskobu, yeni ve ilgi cazibeli manzaralar yakalamaya devam ediyor. James Webb’in ortaya çıkmasından sonra biraz geri planda kalan bu teleskop, artık bir yıldızın birinci hallerinden birini paylaştı.

Ortaya çıkan bu manzara, Yılan takımyıldızında yer alan bir toz ve gaz bulutunu gösteriyor. Bu bulut ise yeni bir yıldız için adeta bir doğum yeri olacak materyale sahip. Ayrıyeten ağır çekirdek ismi verilen bir obje tipi olarak da yer alıyor.

CB 130-3 olarak isimlendirilen bu obje, geçtiğimiz günlerde James Webb Uzay Teleskobu’nun paylaştığı protoyıldız manzarasına yoldaşlık yapıyor. Bu Hubble manzarası, gaz ve tozun bir çekirdek oluşturmak için bir ortaya geldiği ilk evreyi gösteriyor. James Webb manzarası ise çekirdeğin yer çekimi yoluyla daha çok materyal çektiği ve dönmeye başladığı gelişim basamağını gösteriyor.

Bulutun epey derininde olduğu için Hubble imajında çekirdeğin kendisini görmek çok güç. Lakin bulutun sıradan bir küme olmadığını ve farklı yoğunluklarda yamalara sahip olduğunu görebiliriz. İmaj ise görünür ışık spektrumuna bakan Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3 aygıtıyla çekildi.

Ayrıca Hubble Uzay Teleskobu yıldız imajı sayesinde gök bilimciler farklı fizikî özellikleri seçebiliyor. Bunun yanı sıra iç yapıları da görme bahtına sahipler. Hubble bilim insanları tıpkı vakitte bu imajla ilgili bir açıklama yaptı. “Bu manzaranın gösterdiği üzere, CB 130-3’ün yoğunluğu sabit değil; bulutun dış kenarları sadece ince tutamlardan oluşurken, CB 130-3’ün çekirdeğinde art plan ışığını büsbütün engelliyor.”

Peki, siz Hubble Uzay Teleskobu yıldız birinci kademesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al