Teknoloji

Birinci engelli astronot misyona hazırlanıyor!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), uzay uçuşlarını daha ulaşılabilir hâle getirme ismine yeni bir astronot sınıfı hazırlıyor. Parastronot olarak isimlendirilen sınıfın birinci üyesi d belirli olmuş durumda. 41 yaşındaki İngiliz paralimpik atlet John McFall’ın 17 astronot adayı ortasından seçilerek birinci engelli astronot olmayı başardı.

Eski paralimpik atlet birinci engelli astronot oluyor

ESA, son 13 yıl içindeki birinci yeni astronot kümesini oluşturuyor. Yeni kümede beş meslek astronotu, 11 yedek astronot ve fizikî engelli bir astronot yer alacak. Yeni astronotlar, 2023 baharında ESA’nın Avrupa Astronot Merkezinde 12 aylık bir temel eğitim programına tâbi tutulacak.

ESA yeni astronot kümesi ile birlikte yeni gayeler yönelik çalışmaların sürat kazanacağını belirtiyor. Yeni astronotlar Milletlerarası Uzay İstasyonunda alçak Dünya yörüngesinde vazife yapmanın yanı sıra Ay’a ve ötesine uzanan keşiflerde de misyon yapacak.

İlk engelli astronot pozisyonunda bulunan John McFall, uzaydaki hayat için kıymetli bir adıma imza atıyor. 19 yaşındayken bir motosiklet kazasının akabinde bacağını kaybdn McFall, daha sonra profesyonel bir atletizm sporcusu oldu. Başarılı sporuc Birleşik Krallık ismine Pekin’deki 2008 Paralimpik Oyunları’nda yarıştı.

Astronot adayı, ESA’nın fizikî engelli insanları uzay gemisinde nasıl barındıracağını daha güzel anlamasına yardımcı olacak ve sonunda kendisi uzaya seyahat edebilecek. Astronot adayı, ESA’nın fizikî engelli insanları uzay gemisinde nasıl barındıracağını daha güzel anlamasına yardımcı olacak. McFall eğitim sonunda kendisi de uzaya çıkabilecek.

ESA, Şubat 2021’de yeni bir astronot sınıfı için gibisi görülmemiş bir davet yaparak fizikî engelli bireyleri başvurmaya teşvik etmişti. Bu teşebbüs ile uzayda ömür için farklı muhtaçlıkları göz önünd bulundurarak geleceğe hazırlık yapıyor.

John McFall, bacağını kaybetmesine karşın spora devam ederek büyük bir kararlılık göstermesinin akabinde artık ise birinci engelli astronot olmaya aday. Pekala siz ESA’nın yeni parastronot teşebbüsü hakkında neeler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al