Teknoloji

Borderlands 3 Ön İnceleme

Borderlands, RPG (rol yapma oyunu) mekaniklerini shooter (nişancılık) ile harmanlayan bir oyun serisi. Tecrübe puanı toplayarak düzey atlama ve karakterin her düzeyde daha da güçlenmesi üzere mekanikleri barındırsa da, RPG olayı bu seride o noktadan öteye gidemiyor. Kıssa düz bir çizgide ilerliyor ve çabucak hiçbir vakit rol yapma talihimiz olmuyor.

Onun yerine bizden daima olarak düşman öldürmemiz, onlardan daha güçlü silahlar düşürmemiz, düzey atlayarak güçlenmemiz ve en nihayetinde daha da güçlü düşmanları öldürmemiz isteniyor. Ortada daima olarak karakter geliştirme ve oynanışı düşmanları daha da süratli öldürebilmek ismine optimize etmeye yönelik bir döngü var. Bu oyun tipine oyuncular kendi ortalarında looter shooter diyor. Türkçe’de kabul görmüş bir karşılığı olmadığı için ödül odaklı nişancılık oyunu diye çevireceğim.

Bu yazıda son periyotta karşılaştığımız Borderlands haberlerini ve serinin yeni oyunu Borderlands 3 hakkında bildiklerimizi bir ortaya getirmeye çalıştım. Fazla detaya girmeden evvel belirtmem gerek, en sondaki Öykü kısmında fragmanlardaki imajları referans alarak bilgi vermeye çalıştım. Sürprizi kaçmasın diyorsanız o kısmı es geçebilirsiniz.

Oyunun Duyuru Süreci

Borderlands hayranları uzun müddettir ana seriye yeni bir oyun bekliyor. Borderlands (2009) ile Borderlands 2 (2012) ortasındaki teknolojik sıçrama ne yazık ki ikinci oyun ile Borderlands: The Pre-Sequel (2014) ortasında yaşanmadı. İkinci oyun makyajlanıp yeni bir oyun çıkarılmış üzereydi. Öbür bir deyiş ile The Pre-Sequel, Borderlands 2 için tek başına çıkmış DLC (indirilebilir içerik) hissi verdi.

Hem, The Pre-Sequel yüklü olarak 2K Australia tarafından geliştirilmişti. Yani birinci iki oyunun ardındaki stüdyo tarafından değil. Bir de ana serinin kendi evrenindeki kronolojik sıralamasına nazaran Borderlands 2’nin hala son çıkan oyun olduğu düşünürsek, 2012’den beri tam manasıyla yeni bir Borderlands oyunu görmüş sayılmayız. Oyunun geliştirici stüdyosu Gearbox Software bu süreç boyunca yeni bir Borderlands oyununu geliştirmekte olduğunu reddetmeyip, yeniden de yeni oyuna yönelik bilgi vermekten de kaçınınca, serinin hayranları uygunca arafta kaldı haliyle. Yeni bir oyun var mıydı? Yoksa yok muydu?

Borderlands 3’e ilişkin olduğunu varsayım ettiğimiz birinci görseller nihayet 2017’deki Game Developers Conference aktifliği sırasında, Gearbox’ın CEO’su Randy Pitchford tarafından bir teknoloji demosu aracılığı ile bize ulaştı. Yeni bir oyunun geliştirildiği de resmi bir platformda birinci sefer doğrulanmış oldu. (Demo sırasında yüzü gözükmeyen karaktere dikkat edin, yazının devamında ondan yeniden bahsedeceğim.)

Bu demo aracılığı ile yeni oyunun Unreal Engine 4 oyun motoru ile geliştirildiğini ve evvelki oyuna oranla imaj oluşturma teknikleri ortasında ne cins ilerlemeler kaydedildiğini gördük.

Demo sonrasında, 2018’de gerçekleşen bütün oyun etkinliklerinde yeni bir Borderlands oyunu duyurusu beklendi. Ne yazık ki aradığımızı bulamadık. Hatta, Randy Pitchford toplumsal medyada üzerinden hafif alaylı bir lisanla o sene E3’de duyuru olmayacağını doğruladı.

Gearbox nihayet Mart 2019’da bir fragman yayınladı ve PAX East sırasında görüşürüz dedi.

Fragmanda aslında pek bir şey göremedik. Yeni bir Borderlands oyununa ilişkin olduğunu iddia ettiğimiz modellerden kolajı yapılmış üç boyutlu bir maske vardı yalnızca. Oyunun ismi dahi belirli değildi. Görünen o ki oyuncularda yalnızca beklenti yaratması amaçlanmıştı. Ben de serinin pek çok hayranı üzere PAX East’in yolunu gözlemeye başladım.

PAX sunumu geldi çattı. Sunum sırasında pek çok şeyden bahsedildi lakin bizi ilgilendiren haberler bunların küçük bir kısmını oluşturuyordu. Evvel Borderlands: Game of The Year Edition duyuruldu.

Bu sürüm ile birinci oyun kozmetik manada yenilenmiş, co-op altyapısı modernize edilmiş, daha sonraki oyunlarda bulunan SHiFT anahtarları ile ödül sandığı açma mekaniği eklenmiş ve en kıymetlisi de yerdeki mermileri otomatik olarak envantere ekleme özelliği eklenmişti. Birinci oyuna PC’de sahipsek, bu sürüm hesabımıza fiyatsız olarak ekleniyordu.

Daha sonra Borderlands 2 ve Borderlands: The Pre-Sequel için Ultra HD Remake paketlerinin haberi geldi. Bu içerik de oyunların sahipleri için ücretsizdi.

Nihayet beklenen an geldi ve yeni oyunun anons fragmanı yayınlandı.

Göze çarpan hikaye harici ayrıntılar:

 • Artık bayan haydutlar da var.
 • Pandora gezegeninde daha evvel rastlamadığımız cinsten mimariye sahip yapılar gördük. Diğer gezegenler olabilir mi onlar?
 • Oynanabilir dört ana karakteri birinci kere gördük. Hani teknoloji demosunda yüzü gözükmeyen bir karakter vardı ya, işte oynanabilir karakterlerden biriymiş o.
 • Telltale tarafından macera oyunu olarak geliştirilen Tales From The Borderlands isimli oyunda karşılaştığımız karakterler bu oyunda karşımıza çıkacaklar.
 • Yürüyen silahlarlar mı?

Bu fragmanın sonunda daha fazlası için 3 Nisan’ı bekleyin dendi. O tarihte yeniden, yeni bir fragman karşımıza çıktı.

İlk fragmanın içinde yazılı bilgi içeren versiyonu üzereydi. Yeni bir şey görmüş olmasak da evvelki fragmanda netliğe kavuşmamış birtakım bilgileri edinmiş olduk.

 • Oynanabilir karakterlerin isimleri açıklandı: Amara, Moze, Zane, FL4K.
 • Düşman kümenin başkanları açıklandı: Calypso İkizileri, Troy ve Tyreen.
 • Yeni gezegenlere gideceğimiz doğrulandı.
 • Oyun için tarih verildi: 13 Eylül 2019.
 • Oyun PC üzerinde 6 ay boyunca Epic Games Store’a özel olacak, daha sonra Steam üzere başka platformlarda da satılmaya başlanacak.

Son unsurda bahsettiğim olay iddia edebileceğiniz üzere pek güzel karşılanmadı. Hem hala oynanış ismine bir şeyi şimdi görmemiştik, hem de 6 ay boyunca Epic Games Store’a mecburduk. Ağızlarda kalan buruk bir tat ile biraz daha sabredip 1 Mayıs’taki oynanış gösterimi aktifliğini beklemeye başladık.

Bu aktiflikte pek çok soruya cevabı verildi. Oynanabilir karakterlerin ikisine dair epey ayrıntılı datalara ulaştık: Amara ve Zane. Son olarak E3 sırasında bir öbür oynanabilir karakter olan Moze’un oynanış görüntüleri elimize geçti.

Hatta bir de bonusumuz vardı. Borderlands 2 için fiyatsız bir DLC duyurusu yapıldı, Commander Lilith & The Fight For Sanctuary. İkinci ve üçüncü oyunun ortasında yaşanan kimi olayları bahis alan bu DLC, oyuna tıpkı vakitte efsanevi silahlardan daha da az ve güçlü olan efervesan silahları ekledi. Bu kalitedeki silahlar aslında yıllar öncesinde oyunun belgeleri içinde bulunmuştu lakin oyuna eklenmediği anlaşılmıştı. Geç olsun, güç olmasın.

Hadi gelin, Borderlands 3 hakkında bildiklerimizi sıradaki kısımda toparlayalım.

Teknik Detaylar

Donanım partneri olarak evvelki oyunun bilakis Nvidia yerine AMD ile çalışılmış. Oyun Unreal Engine 4 oyun motoru ile yapılıyor. Oyun, PC üzerinde 6 ay boyunca Epic Games Store’a özel olacak, daha sonra Steam üzere öbür platformlarda da satılmaya başlanacak.

Minimum Sistem İhtiyaçları:

 • İşlemci: Intel Core i3-2140 / AMD FX-6350
 • Bellek: 8 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit | Windows 8 64-bit | Windows 10 64-bit
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 770 / AMD Radeon HD 7970

Tavsiye Edilen Sistem İhtiyaçları:

 • İşlemci: Intel Core i7-2600 / AMD Ryzen 7 1700
 • Bellek: 12 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon RX 570

Oynanış:

 • Çok yüksek olmadıkları takdirde duvarlara tırmanmak mümkün.
 • Seriye kayma mekaniği eklendi. Kayarken ateş etmek mümkün.
 • Önceki oyunlarda ateş ettiğimizde patlayarak element hasarı bırakan varilleri hatırlıyor musunuz? Artık onları yumruklayarak düşmanların üstüne fırlatabiliyoruz.
 • Siper aldığımız yerler hasar aldıkları vakit parçalanıyor.
 • NPC’ler (oynanabilir olmayan karakterler) çatışma sırasında mevt döşeğine gelirsek bizleri güzelleştirebiliyor.
 • Ana öykü misyonları 30 saat üzere bir oynanış mühleti vaad ediliyor.

Evren:

 • Yeni oyunda pek çok yeni düşman kümesi olacak. Örneğin silah üreticilerinin kendi ortalarındaki çatışmalarına şahit olacağız.
 • Artık bayan haydutlar da var.
 • Pandora dışında yeni gezegenler keşfedebileceğiz.
 • Ana üssümüz artık Sanctuary değil. Onun yerine Sanctuary 3.0 ismindeki bir uzay gemisi bize mesken sahipliği yapacak. (Bunun sebebini öğrenmek için Borderlands 2’ye yeni gelen DLC’yi oynayabilirsiniz.)
 • Tales From The Borderlands kozmosu resmi olarak ana oyunların içinde geçtiği kainatın bir modülü olmuş durumda. Kıssada geri kalmak istemiyorsanız onu da oynamanızı tavsiye ederim.

Oynanabilir Karakterler:

 • Zane Flynt (Operative / Zımnî Ajan): Önceki oyunlarda karşılaştığımız Baron Flynt ve Captain Flynt isimli haydutların kardeşi imiş. Söylentiye nazaran Zane, Zer0 ile birlikte eğitim gördükleri bir suikastçi okulunda tanışmış.
  • Yetenekleri
   Digi-Clone: Kendi klonunu oluşturup, istediği vakit onunla yer değiştirebiliyor.
   Barrier: Önünde müdafaa kalkanı oluşturabiliyor.
   SNTNL: Bu yetenek tıpkı isimde bir dron çağırıyor; havada uçup düşman amaçlara saldırıyor.
 • Amara (Siren):  Bu karakter hasar odaklı yakın dövüş yeteneklerine sahip. Kendisi Borderlands evrenindeki altı sirenden biri.
  • Yetenekleri
   Phaseslam:
   Kısa aralık havaya sıçradıktan sonra devasa astral yumruğunu hızla yere çarparak etraftaki düşmanlara hasar veriyor.
   Phasecast: Kendi astral yansımasını ileri hakikat gönderip çarptığı amaçlara hasar veriyor.
   Phasegrasp: Yerden devasa astral yumruklar bitirip, temas eden düşmanları oldukları yere mıhlıyor.
 • FL4K (Beastmaster /Hayvan Ehlileştirici): Hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Fragmanlardaki kısa kesitlerden imajını ve çatışma sırasında kullandığı hayvanları biliyoruz yalnızca. Fragmanlardan aşikar olsa gerek, kendisi bir robot. Eğittiği yaratıklar yardımıyla çatışmaya giriyor. Her karakterde olduğu üzere FL4K da üç yetenek ağacına sahip. Bu ağaçlar da muhtemelen üç farklı yaratığı güçlendiriyor. Fragmanlarda FL4K tarafından çatışmaya çağrılan Spiderant, Skag ve şimdi ismini bilmediğimiz öteki bir yaratık olduğunu gördük. Bu karakterin yeteneklerine dair detaylı bir bilgi ne yazık ki şimdi yayınlanmadı.
 • Moze (Gunner / Topçu): Zamanında Vladof ordusunda misyon yapmış fakat daha sonrasında Vault Hunter (Kasa Avcısı) olmaya karar vermiş. Kendisi ağır silahlarda ustalaşmış. Tıpkı Titanfall oyunlarındaki pilotların yaptığı üzere bir robot çağırıp, onu devasa bir zırh olarak kullanıyor. Moze’un etkin yetenekleri kullandığı robotun silah konfigürasyonunu etkiliyor. Raylı top, el bombası fırlatıcı ve roketatar silahları ortasından seçim yapabiliyoruz.

Yetenek Sistemi:

 • Oynanabilir karakterlerin eskisi üzere bir değil, üç tane kullanılabilir yeteneği var. Hatta birden fazla yeteneği tıpkı anda kullanabilmek mümkün.
 • Yetenek ağaçlarının her biri üç yetenekten birine odaklı güçlendirmeler içerecek.

Silahlar:

 • Silahların artık birden fazla ateş etme modu olabiliyor. Örneğin yarı otomatikten tam otomatiğe geçiş yapmak mümkün. Tekrar, mod değişimleri sayesinde, tek bir silah birden fazla element tipinin hasarına sahip olabiliyor. Modların silahlar üzerindeki tesirleri de üreticisine nazaran farklılık gösteriyor.
 • Tediore marka silahların mermileri bittiğinde yeni şarjör takmak yerine onları tıpkı birer el bombası üzere fırlatıp düşmana hasar verdiğimizi evvelki oyunlardan tahminen hatırlarsınız. Yürüyen silahlar da aslında Tediore markasının işi. Onları yere fırlattığımızda ayaklanıyorlar ve düşmana gerçek koşarak ateş ediyorlar.
 • Atlas marka silahlar seriye eklendi. Düşmanlara kitlenip gayelerini takip eden mermileri var.
 • Children of The Vault (CoV) marka silahlar seriye eklendi ve evvelki oyunlarda gördüğümüz Bandit ve SCAV marka silahların yerine geçti. Sınırsız mermiye sahipler ancak çok kullanıldıkları takdirde ısınıyor ve bir mühlet ateş edemez hale geliyor.

Oynanış Kalitesini Arttıran Ögeler:

 • Sandıkları açınca içlerinden çıkan mermileri tek tek elle toplamamıza artık gerek yok. Onlar otomatik olarak envanterimize ekleniyor.
 • Cephane otomatından alışveriş yaparken mermi tipleri için başka ayrı satın al komutu vermemiz kural değil. Tek seferde eksik olan her şeyi almamız artık mümkün.
 • Co-Op sırasında her oyuncuya başka ödül düşmesini ve düşen mükafatların düzeylerini de her oyuncu için farklı başka hesaplayan yeni bir oyun modu eklenmiş. İsteyenler eski oyunlardaki klasik mod ile oynamayı da seçilebiliyor.
 • Farklı düzeylerdeki oyuncuları güçleri Co-Op sırasında dengelenecek. Bu özellik de tıpkı bireye özel ödül sistemi üzere isteğe bağlı.
 • Platformlar ortası çevrimiçi oynanış şimdi onaylanmadı.

Hikaye :

 • Ana düşmanlarımız, Calypso İkizleri, Children of The Vault (Kasanın Çocukları) isminde bir tarikatı yönetiyorlar. Mesih ile toplumsal medya ünlüsü karşımı bir personaya sahipler.
 • Tyreen Calypso, düşmanlarının yeteneklerini çalabiliyor. Oyunun başlarında Lilith’in siren güçlerini ondan çaldığını fragmanlarda görebiliyoruz. Randy Pitchford’ın açıklamasına nazaran, yönettiği tarikatın yardımıyla kasaları koruyan canavarların güçlerini ele geçirmeyi planlıyormuş.
 • Fragmanlarda Maya’yı tıpkı onun üzere mavi saçlara sahip bir kız ile görüyoruz. Onun da bir siren olup olmadığını şimdi bilmiyoruz, lakin yüksek ihtimalle o denli.
 • Tiny Tina büyümüş, ergenlik çağına gelmiş.
 • Tales From The Borderlands’deki oynanabilir karakterlerden biri olan Rhys, Atlas şirketinin başına geçmiş ve bıyık bırakmış.

Diğer:

 • Twitch üzerinde Borderlands 3 yayını yaparken Twitch hesabınız o sırada Gearbox’ın SHiFT sistemine bağlı ise, izleyicileriniz karakterinizin yetenek ağacını ve envanterini Twitch aplikasyonu üzerinden görebiliyorlar. Hatta bu sistem aracılığı ile oyun içi mükafatlar de kazanmaları da mümkün.
 • Naçizane bir varsayımım var. Tales From The Borderlands’deki ana karakterlerden biri olan Fiona, ilerleyen vakitlerde bir DLC ile oyuna oynanabilir karakter olarak eklenecek. Demedi demeyin.

Borderlands 3, daha DLC’leri bile olmadan dolu dolu bir içerik havuzu ile bizleri bekliyor üzere. Elbette oyunu oynamadan net bir yorumda bulunmam mümkün değil. Genel manada baktığımızda Gearbox, Epic Games Store’a özel oyun çıkarma atılımı dışında oyuncu topluluklarını mutsuz edecek bir şeyi şimdi yapmadı. Eski oyunları çağdaşlaştırdı ve birinci oyunu yeni oyunculara daha erişilebilir hale getirdi. Düzenlediği etkinliklerde tüketiciyi yeni oyuna ilişkin içeriklerle doyurmaya çaba etti.

Serinin hayranları olarak şu saatten sonra beklentilerimizin boşa çıkmamasını umut etmekten öbür yapabileceğimiz bir şey yok. Umarım oyuncular kazanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!