Teknoloji

Büyük muahedede süreç tamamlandı! Uçan taksiler geliyor

Küresel araba üreticisi Stellantis, Archer Aviation, Inc. ile elektrikli bir uçan taksi inşa etmek için muahede yaparak havacılık sanayisine giriyor. Stellantis, Chrysler, Dodge, Jeep, Ram, Opel, Peugeot ve öteki tanınmış araba markalarının üreticisi. Lakin artık Archer’a 2023 ve 2024’te 150 milyon dolara kadar öz sermaye sağlayacak ve özel kontratlı üretici olarak çalışacak.

Dikey kalkış ve iniş uçağı Midnight’ı Georgia üretim fabrikasında 2024’te üretmeye başlamak hedefiyle çarşamba günü Las Vegas‘ta düzenlenen CES sırasında duyuruldu. Firma basın bildirisinde aracın “güvenli, sürdürülebilir, sessiz olacağını ve dört yolcu artı bir pilot taşıyacağını” duyurdu.

160 KM menzile sahip olacak

Midnight, yolcuları yaklaşık 32 kilometreye kadar uzayan kısa aralıklarda taşımak için tasarlanacak, lakin art geriye seyahatler için 160 kilometrelik bir menzile sahip olacak. Büsbütün elektrikli uçak, uçuşlar ortasında yaklaşık 10 dakikalık bir şarj mühleti gerektirecek. Archer, Midnight‘ın bir helikopter üzere dikey olarak kalkış ve iniş yapacak biçimde tasarlanacağını ve uçuş irtifasına ulaştığında olağan bir uçak üzere ileri hakikat uçuş yapacağını söylüyor.

Federal Havacılık Yönetimi, kısa aralık uçan taksilerin hava alanına nasıl entegre edileceği de dahil olmak üzere düzenlemelerini değiştirme sürecinde ve pilot şartnamelerini oluşturuyor. Planlanan uçaklar da inceleniyor.

Archer, Stellantis ile birinci olarak 2021’de bir mutabakat imzaladı ve Stellantis‘in tedarik zinciri ve üretim uzmanlığından faydalanmasına imkan kazandı. Midnight’ın duyurulması muahedeyi bir adım daha ileri taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking