Teknoloji

Çin’den çılgın proje! Ay’a nükleer güç tesisi kuracak

Uzay yarışında vites artıran Çin, Ay ile ilgili çılgın fikirlere sahip. Asya ülkesinden gelen yeni raporlar, Çin’in 2028’e kadar Ay’da baz istasyonu kurmayı hedeflediğini gösteriyor. Ay’da kurulacak bu tesis muhtemelen nükleer enerji ile çalışacak.

Ay’da 1 megavat elektrik üretecek nükleer güç tesisi

2027’den itibaren yedi yıllık Ay planları olduğu bildirilen Çin, bu alandaki maksatlarını büyütmüş üzere görünüyor. Geçtiğimiz hafta SCMP tarafından hazırlanan rapora nazaran, nükleer güç üssü 1 megavat elektrik üretecek formda tasarlandı.

Projede grup önderi olarak çalışan iki Çinli bilim insanı, nükleer üssün prototip versiyonu dizaynlarını tamamladığını bildirdi. Hatta kimi kesimlerin üretildiğini lisana getirdiler. Fakat Ay’da 1 megavatlık güç üssünün epey savlı olduğunu unutmamak lazım.

Karşılaştırma yapmak gerekirse NASA, 40 kilovat güç üretebilen (Çin’in yaklaşık yüzde 4’ü) nükleer fisyon reaktörü inşa etmek için üç tasarım konsepti geliştirdi. Bu reaktörün Ay şartlarında 10 yıl dayanabileceği belirtildi.

Çinli bilim insanları, nükleer güç tesisinin şemsiye gibisi bir dizayna sahip olmasını istiyor. Bu, ısı gücünü çevreleyerek daha fazla alana dağıtmasını mümkün kılacak. Ayrıyeten soğutucu olarak sıvı lityum kullanılacak.

Çin’in Ay Keşif programının baş dizayncısı Wu Weiran, “Astronotlarımızın 10 yıl içinde Ay’a gidebileceğini düşünüyoruz” sözlerini kullandı. Öte yandan NASA ise Artemis programıyla 2024’te Ay’a beşerli seyahat gerçekleştirmek istiyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking