Teknoloji

Daima Amerika mı ambargo koyacak! Çin’den dev yasak! [Çin vs ABD]

Çin hükümeti ülkede hâlâ kullanılan birkaç Google hizmetinden biri olan Google Translate’i, teze nazaran neredeyse hiç kimsenin kullanmadığını argüman ederek kullanımdan kaldırdı. Ülkede Google Çevirinin web sayfasına girdiğinizde artık ziyaretçiler Hong Kong’da ki web sürümüne yönlendiriliyor.

Çin’den, Google’a yasak

Google yaptığı açıklamada, “Düşük kullanım nedeniyle Çin’de Google Translate’i durduruyoruz” diyerek açıkladı. Lakin web tahlil platformu Similarweb‘e (South China Morning Post aracılığıyla) nazaran, Çin Google Çeviri web sitesi Ağustos ayında masaüstü ve taşınabilir kullanıcılar tarafından toplam 53,5 milyon ziyaretçi tarafından ziyaret edildi.

Google’ın yıllardır Çin ile karmaşık bir sorunu var. Hükümet sansürüyle birleşen devasa bir siber atak nedeniyle, ABD resmi olarak pazara girdikten yalnızca dört yıl sonra, 2010 yılında arama motorunu Çin’den çekmişti.

Google Translate ve öteki hizmetler, geri dönüş yapacağı istikametindeki spekülasyonların çabucak akabinde 2017 yılında Çin’de yine sunuldu. Fakat artık ise ülkede kullanılmayan Google eserleri listesine Gmail, Chrome ve Arama ile birlikte tekrar katılıyor.

Ülkede kullanılan sansürlerde din, insan hakları ve barışçıl protestolar dahil olmak üzere kimi yasaklanmış mevzuların engellendiği söyleniyor. Haber, Google çalışanlarından, ABD’li siyasetçilerden ve insan hakları savunucularından çok sayıda reaksiyon almıştı.

Çin ile ABD ortasındaki tansiyon son devirde düzgünce tırmanıyor. Chips Maddesi’nin kabulü nedeniyle Çinli siyasetçiler bu yasaya çok reaksiyon göstermişlerdi. ABD’li yetkililer, Nvidia ve AMD‘ye yüksek performanslı AI odaklı GPU’ları Çin’e satmayı bırakmaları için talimat verdi. Çok fazla öfkeye neden olan son olaylar iki ülkeyi önemli manada karşı karşıya getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!