Teknoloji

Dünya 6G teknolojisine geçiyor! Artık bizleri neler bekliyor?

Araştırmacılar, gelecek kuşak taşınabilir sistem standartları olan ve hala gelişmekte olan 6G için beklenen aralık olan alt-terahertz frekanslarını kullanarak 2 kilometre (1,2 mil) boyunca bilgi göndermeyi başardılar. Bu çalışma, bu dalga uzunluklarında şimdiye kadar elde edilen en uzun iletim olurken, saniyede 2 gigabitten fazla bilgi iletilmesini sağlıyor. Çalışma, son derece âlâ sonuçlara imza atarken, 5G ağlarından 100 kat daha iyi frekanslara ve bant genişliklerine ulaştı.

5G teknolojisinin yaygınlaştırılması, hücresel ağlar üzerinden düşük gecikmeyle yüksek süratte data iletiminin mümkün olduğunu gösteriyor. Lakin kesimdeki önemli rekabet, telekomünikasyonda 6’ıncı jenerasyon olan 6G’nin yaygınlaşmasına neden olacak üzere görünüyor.

6G’nin avantajları heyecan verici olsa da, bu yolda kuşkusuz pek çok teknik zorluk var. Bu manada önümüzde alınması gereken önemli bir yol olduğunu söyleyebiliriz. 5G için mevcut frekansın sonu 71 gigahertz. 6G ise bunun da ötesine geçerek tahminen frekans sonunu 3 terahertz‘e (3,000 gigahertz) kadar genişletecek.

Northeastern Üniversitesi‘nden kıdemli araştırmacı Josep Jornet yaptığı açıklamada, “Optik problemler olmadan optik gibisi temas sağlayabilecek bir teknoloji bulmamız gerekiyor ve biz terahertz teknolojisinin bu olduğunu düşünüyoruz,” dedi.

Uzay ajansı sinyalleri almak için terahertz kablosuz sistemleri kullandığı için NASA teknolojisinden ödünç alınmak zorunda. Çünkü ticari radyo bileşenleri bu frekanslara ulaşamıyor.

Jornet, “Teoride, denklemleri yapıyorsunuz ve işe yarayacak üzere görünüyor, fakat bu teoriyi oluşturmak için aygıtın dahili olarak nasıl çalıştığına dair birçok varsayımda bulunuyorsunuz,” diyor ve ekliyor: “Çoğu vakit, bunu yaptığınızda, çalışmamasını beklersiniz, bu yüzden nitekim çalışmasına hayli şaşırdık.”

Bu heyecan verici olsa da, çözülmesi gereken birkaç sorun var. Birincisi ve en kıymetlisi, bu terahertz frekansları 5G’ye nazaran manilere karşı daha hassas. Bu nedenle araştırmacılar, bu teknolojinin cep telefonlarına ulaşmadan evvel, uydulardan irtibatta ve kırsal toplulukları kablolara bağlı olmayan daha yeterli bir altyapı ile birbirine bağlamada kullanılabileceğini düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al