Teknoloji

Dünya buna hazır değil! NASA gök taşı tatbikatı yaptı

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), pek çok gök taşını evvelden tespit ediyor. Sonrasında ise insanları bu hususta uyarıyor. Artık ise uzay ajansı, mevcut olan gezegen savunma sistemlerinin tesirini belirlemek için bir simülasyon hazırladı. Sonuç ise pek de umulduğu üzere gitmedi. İşte detaylar!

NASA, gök taşı simülasyonunda başarısız oldu

Uzay ajansı NASA, savunma sistemlerinin gök taşlarına karşı ne kadar tesirli olduğunu görmek için tatbikat niteliğinde bir simülasyon hazırladı. Tatbikatta yer alan araştırmacılar, ABD üzerinde patlamaya hazır olan bir gök taşını 10 megaton TNT gücüyle etkisiz hale getirmek için çalıştı.

Simülasyona farklı kurumlardan ve eyaletlerden 200’den fazla kişi katıldı. Yaklaşık 70 metrelik gök taşını durdurma vazifesi ise başarısız oldu. Tatbikat, Washington’daki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda gerçekleşti. Ayrıyeten hem yüz yüze hem de sanal ortamda oldu.

Tatbikata dayanarak NASA, bir rapor hazırladı. Rapor sonucunda ise insanlığın şimdi bir gök taşı tehdidiyle karşı karşıya kalmaya hazır olmadığı ortaya çıktı. NASA araştırmacısı olan Emma Rainey ise bir açıklama yaptı. “Katılımcılar çarpışmayı önlemek için hiçbir şey yapamadı.”

Yapılan bu tatbikat, NASA’nın şimdiye kadarki dördüncü savunma simülasyonu oldu. Öbür simülasyonlar ise 2013, 2014, 2016 ve 2018 yıllarında yapıldı. Bununla birlikte bu simülasyonda acil durum müdahale takımları birinci kere yer aldı.

Bununla birlikte simülasyon, yalnızca çarpışmayı değil, çarpışmadan sonra yaşanacakları da içeren bir tatbikat oldu. İştirakçiler, bir yandan gök taşıyla uğraş ederken bir yandan da haberin yarattığı panikle uğraş etti. Bilhassa son vakitlerde Dünya’yı bir gök taşı çarpışmasından korumak için NASA, çalışmalarına sürat verdi.

Peki, siz bu NASA gök taşı simülasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom