Teknoloji

Dünyanın en büyük faal yanardağı patladı!

Hawaii’deki dünyanın en büyük etkin yanardağı olan Mauna Loa, 1984 yılından bu yana birinci sefer patladı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) patlamanın çok dinamik olabileceği ve akış istikameti ile suratının değişebileceğiyle ilgili olarak ada sakinlerine ikazda bulundu. İşte detaylar!

Mauna Loa, 40 yıl sonra birinci kere patladı

Dünyanın en büyük etkin yanardağı olan Mauna Loa, 40 yılın ardından birinci sefer patladı. Patlamanın akabinde çıkan lavlar, şimdilik dağın zirvesinde akıyor. Lakin dağ etrafında yer alan sakinler, külün yağma ihtimaline karşılık uyarıldı.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, durumun her an değişebileceğini belirtti. Merkez, volkanın ihtar sesini ise en yüksek seviyeye çıkardı. Bununla birlikte 23.30 sularında patlayan yanardağla ilgili acil durum yetkilileri, rastgele bir tahliye buyruğunun olmadığını ve yerleşim alanlarının etkilenmesinin mümkün olmadığını söylüyor.

Hawaii Volkanları Ulusal Parkı’nda yer alan Mauna Loa, ABD’nin Büyük Ada’sının yarısını kaplıyor. Volkan ise deniz düzeyinden 13.679ft (4.169m) yükselir. Ayrıyeten 2 bin mil kareden fazla bir alana yayılır. Tüm bunlarla birlikte gelen bilgilere nazaran büyük patlamadan sonra artçı sarsıntılar meydana geldi. Sıhhat yetkilileri, Hawaii Ada’sının hava kalitesinin izlendiğini ve şimdilik durumda olduğunu söyledi.

Hawaii Acil Durum İdaresi Ajansı, tedbir olarak adada iki sığınak açtı. Fakat lavların yerleşim yerine tehdit etmediği biliniyor. En son 1984 yılının mart ve nisan aylarında patlayan yanardağ, adanın en büyük kenti olan Hilo’nun 8.05 km yakınına bir lav akışı gönderdi.

Tüm bunlarla birlikte ajans, Mauna Loa’nın kaydedilen tüm patlamalarının yaklaşık yarısının tepeyle hudutlu kaldığını söyledi. Bu yanardağ, yüksek oranda lav püskürtme eğiliminde. Bundan ötürü da volkan, dik yamaçlardan indiği takdirde tehlikeli olabilir.

Peki, siz bu patlama hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking