Telefon

EGM’den son dakika toplumsal medya açıklaması!

Geçtiğimiz saatlerde Taksim’in İstiklal Caddesi’nde meydana gelen “patlama”dan sonra toplumsal medyada çeşitli paylaşımlar yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Siber Kabahatlerle Çaba Daire Başkanlığı ise toplumsal medyadaki paylaşımlara ait 25 hesap yöneticisinin incelendiği aktarıldı.

EGM, toplumsal medyadaki 25 hesabı incelemeye aldı

İstiklal Caddesi’nde yaşanan olay sonrasında BTK harekete geçmiş ve ülke geneli toplumsal medya platformları için bant daraltma uygulaması yapıldığını aktarmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yapılan birinci çalışmada ise sosyal medyadaki aldatıcı paylaşımlar incelendi.

Siber Cürümlerle Çaba Daire Başkanlığı’nın yürüttüğü operasyon kapsamında 25 hesabın incelenmesine karar verildi. EGM’nin açıklamasına nazaran bu hesaplar; halkı kin, nefret ve düşmanlığa alenen tahrik eden provokatif içerikli paylaşımlarda bulundu.

Taksim’deki patlamada 6 kişi vefat ederken, 53 kişi ağır ve hafif olarak yaralandı. Siber Kabahatlerle Gayret Daire Başkanlığı’nın toplumsal medyayı 7/24 izlediğini aktaran EGM’nin açıklamasında şu tabirlere yer verildi:

Bu kapsamda ‘patlama’ olayına yönelik toplumsal medya platformlarında, vatandaşlarımız ortasında endişe ve panik yaratmak emeli barındıran, vatandaşlarımızı kin, nefret ve düşmanlığa alenen tahrik eden provokatif içerikli paylaşımlarda bulunduğu bedellendirilen 25 hesap yöneticisinin tespiti yapılmış, ilgili makamlara gönderilmiştir.

Son birkaç saat içerisinde toplumsal medyadaki paylaşımlara baktığımızda ise kesin olarak bir bilgi kirliliği olduğunu söylemek mümkün. Örneğin pek çok gazeteci ve haber kuruluşu, 2016 yılında yeniden Taksim’de yaşanan bir patlamanın imgelerini aktüel olduğu argümanıyla paylaştı.

EGM’nin açıklamasından evvel BTK’nın toplumsal medya için bant genişliği kısıtlaması uyguladığını belirtmek gerekiyor. Olay sonrasında halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk edecek paylaşımların önüne geçebilmek için uygulanan bu kısıtlamanın ne kadar süreceği meçhul.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!