Teknoloji

Elon Musk, muştuyu verdi! Tesla Semi teslimatı için tarih açıklandı

Elon Musk, 2019 yılında tanıtılan Tesla Semi modelinin teslimat tarihi için muştuyu verdi. Geçtiğimiz yıllarda Pepsi ile işbirliğine giden Tesla, Semi modelinin teslimatı için düğmeye bastı.

Pepsi, 2021’de CNBC’ye verdiği röportajda Tesla Semi tırların 2022’nin son çeyreğinde kendilerine ulaşacağını açıklamıştı. Elon Musk, bugün Twitter’da yaptığı açıklamada Tesla Semi teslimatı için tarih verdi.

Teslimat tarihi açıklandı: Tesla Semi, Aralık 2022’de yollarda

Lojistik kesiminde en kıymetli masraflardan biri elbet ki yakıt. İçten yanmalı motora sahip araçlardaki güç verimliliğinin yüzde 20 ile yüzde 30 ortasında değiştiği biliniyor. Elektrikli araçların güç verimliliği yüzde 77’ye kadar çıkabiliyor.

Tesla, Semi tırlar sayesinde şirketlerin iki yıl içerisinde 200.000 dolar yakıt tasarrufu sağlayabileceğini açıkladı. Tek şarj ile 800 km menzile sahip olacağı belirtilen model, performans konusunda da epey tezli.

İç yer tasarımı sade olan modelde 2 adet dokunmatik ekran bulunuyor. Şoförler, araç ile ilgili tüm süreçleri bu iki ekran ile yönetebilecek.

Semi model ile ilgili şirketin web sitesinde, “Elektrikle şarj etmek, dizel ile yakıt ikmali yapmaktan mil başına yaklaşık 2.5 kat daha ucuzdur. Birinci üç yıl içinde kestirimi 200.000 dolara varan yakıt tasarrufu gözlemleyebilir. Kablosuz yazılım güncellemeleri ve bakımı gereken daha az hareketli kesim sayesinde bakım maliyetinizi düşürebileceksiniz.” sözleri yer alıyor. Bununla birlikte, Tesla Semi modelinin 0-100 km/s hızlanma mühleti 20 saniye olarak belirtilmiş.

Tesla Semi’de 3 adet elektrik motoru bulunuyor. Şirket, geliştirdiği süratli şarj teknolojisi sayesinde aracın yalnızca 30 dakikada yüzde 70 doluluğa ulaşabildiğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!