Teknoloji

Elon Musk’a nazar değdi! Hepsini geri çağırıyor

Dünyanın elektrikli araba devi Tesla tarafından ABD’deki araç sahiplerine gönderilen son ikaza nazaran, 40 bine yakın araba hidrolik direksiyon dayanağının kaybolması sıkıntısıyla karşı karşıya. Son ikazla birlikte “rekor” kıran üretici, yılın 17. geri davetini yapmış oldu.

2021 yılında 11 defa sürücülerini uyaran ve 3,4 milyon modelde değişikliğe giden Tesla, 2022’de daha fazla problemle karşılaştı. Son ikazda ise hidrolik direksiyon takviyesine dikkat çekildi. Tesla paylarının yüzde 50’den fazla paha kaybettiğini düşünürsek, bu yanılgı hayli makûs bir vakitte ortaya çıktı.

Tesla’nın yaptığı açıklamaya nazaran, etkilenen arabalar engebeli yollarda yahut çukurda hidrolik direksiyon takviye sistemi problemleri yaşıyor. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi, bu sorun yüzünden şoförlerin hidrolik direksiyonu kullanamayacağını söyledi. Ayrıyeten sürücülerin ekstra güç uygulamak zorunda kalacağını bildirdi.

Tesla 40 bin aracın problemden etkilendiğini söylese de, araba sahiplerinin pek bir şey yapmasına gerek kalmayacak. Açıklamaya nazaran, sorunu kalibre eden bir eser yazılımı güncellemesi paylaşıldı ve araçların yüzde 97’sindeki yanılgı giderildi.

Şirketin bedeli düştü!

1 yıl evvel Tesla piyasa kıymeti 1 trilyon doları geçti. Pay kıymeti ise 410 dolar düzeyine kadar çıktı. Ama Musk’ın peş peşe satışları nedeniyle şu anda 190 dolara kadar gerilemiş durumda. Şirketin piyasa kıymeti ise 599 milyar dolara düştü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!