Teknoloji

Gibisi görülmedi! James Webb, Yaratılış Sütunları’nın en net imgesini paylaştı

NASA’nın ihtilal niteliğindeki James Webb Uzay Teleskobu, bugüne kadar paylaştığı manzaralarla gündemde yer almayı başardı. Artık ise James Webb, 6 bin 500 ışık yılı uzaklıktaki ‘Yaratılış Sütunları’nın en net imajını paylaştı. İmaj, her ayrıntısıyla görenleri büyüledi.

James Webb, Yaratılış Sütunları’nın şimdiye kadarki en net imajını paylaştı

James Webb Uzay Teleskobu, aralık 2021’de kainatı incelemesi için uzaya fırlatıldı. Müşahedeyle birlikte görenleri hayran bırakan imajlar gelmeye başladı. Gök bilimciler artık de ‘Yaratılış Sütunları’ (Pillars of Creation) olarak bilinen toz bulutunu incelemeye başladı.

NASA, geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada James Webb’in, yoğun gaz ve toz bulutları içinde yeni yıldızların oluştuğu ikonik Yaratılış Sütunları’nın epeyce detaylı bir manzarasını yakaladı. Daha öncesinde Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen manzaralar herkesi büyülerken artık, hiç olmadığı kadar net haliyle karşımıza çıkıyor.

Görüntüye baktığınız vakit üç boyutlu sütunlar, görkemli bir kaya oluşumuna benziyor. Bu sütunlar, yakın kızılötesi ışıkta bazen yarı saydam görünen soğuk yıldızlararası gaz ve tozdan oluşuyor. James Webb’in yakaladığı yeni imaj, araştırmacıların yıldız oluşum modellerini yenilemelerine yardımcı olacak. Ayrıyeten yıldızların nasıl oluştuğunu ve milyonlarca yıl boyunca bu tozlu bulutlardan nasıl çıktığını daha âlâ anlayacaklar.

Fotoğraf, Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) tarafından elde edildi. İmaj, ortaya çıkan bulutların ince yapıları ve imaj boyunca kıvılcımlar saçan sütunları detaylı halde ortaya koyuyor. NASA yaptığı açıklamada, bu yıldızların birçoklarının yalnızca birkaç yüz bin yıl evvel doğduğunu söyledi.

James Webb’in Twitter’dan yaptığı paylaşımdan sonra Hubble Uzay Teleskobu bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda ise 2014’te çekilen imgeyle yeni manzarayı karşılaştırdı. Ayrıyeten Avrupa Uzay Ajansı Kıdemli Bilim Danışmanı Prof. Mark McCaughrean bir açıklama yaptı.

“Kartal Nebulası’nı 1990 ortasından beri inceliyorum, Hubble’ın gösterdiği o ışık yılları uzunluğundaki sütunların içindeki genç yıldızları görmeye çalışıyorum. James Webb’ten gelecek fotoğrafları büyüleyici olacağını biliyordum. O denli de oldu.”

Peki, siz James Webb’in yakaladığı Yaratılış Sütunları imgesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom