Teknoloji

Github, sesli komut ile otomatik kod yazma özelliğini duyurdu

Microsoft, geçtiğimiz yıl yapay zeka tabanlı kod teklif sistemi Github Copilot platformunu tanıttı. Bugün gerçekleştirilen aktiflikte şirket, Github Copilot platformuna sesli asistan özelliği eklediğini açıkladı.

Github Copilot, sesli asistan özelliğine kavuştu

GitHub, Copilot için yeni bir ses tabanlı etkileşim sistemi geliştirdi. Yazılım geliştirme esnasında, “Merhaba GitHub” diyerek Siri, Alexa yahut Google Asistan’da olduğu üzere sesli komutlar ile süreç gerçekleştirebileceksiniz.

Yeni özellik, GitHub’ın bu yılın başlarında başlattığı ayda 10 dolarlık yapay zeka aracı olan Copilot’ta sunulacak. Visual Studio Code, Neovim ve JetBrains IDE’leri üzere entegre bir geliştirme ortamında (IDE) çalışabilen Copilot, yazılım geliştiricilerin gereksinimleri doğrultusunda kod teklifinde bulunuyor.

GitHub bugün yayınladığı bir blog yazısında, “Sesinizin gücüyle, GitHub Copilot’un avantajlarını, ellerini kullanarak yazmakta zorluk çeken geliştiriciler de dahil olmak üzere daha da fazla geliştiriciye sunma potansiyeli konusunda heyecanlıyız. “Hey, GitHub!’ şimdilik sadece VS Code içinde kod yazarken klavye gereksinimini azaltıyor, lakin daha fazla araştırma ve test yoluyla yeteneklerini genişletmeyi umuyoruz.” tabirlerine yer verdi.

Sesle çalışma özelliğinin erişilebilirlik senaryoları için bilhassa faydalı olacağı düşünülüyor. Kullanıcılar, Copilot’tan farklı kod satırlarına geçmek yahut tekniklere yahut bloklara gitmek üzere şeyleri sırf sesinizle yapmasını isteyebilecek. Yeni sesli asistan, “programı çalıştır” yahut “zen modunu değiştir” üzere komutlarla Visual Studio Code’u denetim imkanı da sunuyor. Bir kod modülünün ne yaptığı öğrenmek istiyorsanız, bir kod özeti bile isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!