Teknoloji

Google aldatıcı reklamlar yüzünden dava edildi!

ABD’de Federal Ticaret Komisyonu ve yedi eyalet, “aldatıcı” Pixel 4 reklamları yayınladığı teziyle Google ve iHeartMedia’ya dava açtı. Yetkililer davada, 2019 ve 2020 yılları ortasında yayınlanan tanıtımlarda, sahip olmadıkları bildirilen telefonların özelliklerini öven influencerlara yer verdi. Yetkililere nazaran Google, reklamlara başlamadan evvel fenomenlere sahiden bir Piksel bile vermedi.

iHeartMedia ve öteki 11 radyo ağı, Pixel 4 reklamlarını on büyük pazarda yayınladı. Bu reklamlar yaklaşık 29.000 defa yayınlandı, reklamların kaç şahsa ulaştığı ise aşikâr değil.

FTC bu dava ile, Google ve iHeartMedia’nın gelecekte mülkiyet hakkında aldatıcı tezlerde bulunmasını engellemeyi amaçlıyor. Arizona, California, Georgia, Illinois, Massachusetts, New York ve Texas dahil olmak üzere eyaletler de firmaların 9.4 milyon dolar ceza ödemesini talep eden kararlar yayınladı.

Google aldatıcı reklamlar yüzünden dava edildi!

Google sözcüsü José Castañeda, Engadget’e yaptığı açıklamada şirketin durumu ele almaktan “memnun” olduğunu ve reklam maddelerini “ciddiye” aldığını söyledi. Google’ın bunu bir dava olarak görmediğini (teknik olarak önerilen bir FTC buyruğu ve eyalet kararları) ve teknoloji devinin yedi eyaletten sırf altısıyla mutabakata vardığını ekledi.

Kullanılmadıkları halde reklamlarla övülen telefon tanıtımları aslında yeni bir şey değil. Daha evvel de Hem Huawei hem de Samsung, kendi telefonlarının kameralarının çektiğini tez ettikleri stok DSLR fotoğraflarını dağıtırken yakalandı. Ayrıyeten nitekim kullanmadıkları telefonları pazarlayan ünlülerin de benzeri bir geçmişi var. Mesela Gal Gadot’un Twitter üzerinden, Huawei telefonlarının reklamını kullandığı iPhone’la yaptığı bir örnek bulunuyor.

Ancak buradaki suçlamalar daha önemli. FTC ve eyaletler, Google’ın uydurma referanslar kullandığını argüman ediyor. FTC tüketici muhafaza yöneticisi Samuel Levine’e nazaran, reklamlardaki gerçeklik kurallarına “açık bir saygısızlık” var. Ceza, Google’ın şimdiye kadar karşılaştığı antitröst cezalarına kıyasla küçük olsa da, şirketin daha yeni Pikseller ve öteki donanım kampanyalarına olan inancı zedeleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al