Teknoloji

Google Android ekosistemine şifresiz giriş metodu getiriyor! [Şifre tarih olacak!]

Teknoloji şirketleri bir müddettir şifrelere alternatif tahliller arıyor. Google, Microsoft ve Apple kullanıcıları macOS, iOS, Android, Windows aygıtlarında çeşitli web tarayıcıları ve web sitelerinde kimlik doğrulama anahtarları sayesinde şifre zahmetinden kurtulacaklar.

Google: Şifresiz devir geliyor

Google, Çarşamba gününden itibaren Android ve Chrome’a ​​geçiş anahtarı dayanağını getirecek. Android aygıtlar artık kullanıcıları parola olmadan macOS yahut Windows bilgisayarlardaki hizmetlere kaydedebilir hale geliyor.

Parolalar, on yıllardır varsayılan oturum açma aracı olmuştur, lakin çeşitli kusurları her geçen yıl giderek daha bariz hale geliyor. Kullanıcılar, kolay iddia edilebilir şifreler kullanmak yerine güzel şifreler girmek ve hatırlamak için çaba edebiliyorlar. Firmaların sunucuları, parolaları değişen kalitede güvenlik altına alıyor lakin bilgisayar korsanları bunları rutin ele geçirebiliyor. İnançlı parolalar oluşturmak ve depolamak için yeterli bir formül olan parola yöneticileri bile data ihlallerine karşı inançlı değil.

Mayıs ayında Microsoft, Google ve Apple, FIDO Alliance ile parola kusurlarını ortadan kaldıran ve farklı platformlarda çalışan yeni oturum açma metotları için çalışma sözü verdi.

Bir geçiş anahtarı oluşturduktan sonra, kullanıcı biyometriye sahip akıllı telefon yahut tablet üzere bir aygıtın kilidini açabilirken, bu usulü bilgisayarlarındaki uyumlu web sitelerine ve uygulamalarına giriş yapmak için de kullanabilirler. Yeni prosedürle sunucular geçiş anahtarlarını saklayamıyor bu nedenle sağlam bir giriş sistemine çok az kaldı diyebiliriz. Sırf kullanıcıların aygıtlarında kalan bu usul, bulut aracılığıyla aygıtlar ortasında eşitlenebiliyor. Mahallî kimlik doğrulama ihtiyacı, kimlik avı riskini de azaltıyor.

Bu haftanın duyurusu ile kullanıcılar, Chrome, Windows, macOS, iOS ve ChromeOS’taki hizmetlere giriş yapmak için Android aygıtlarda biyometri ile geçiş anahtarları oluşturabilir hale gelecek. Apple’ın parolaları iCloud Anahtar Zinciri’nde saklamasına benzeri formda, Google bunları Google Parola Yöneticisi’nde saklayacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!