Teknoloji

Hubble, çarpışan galaksileri yakaladı! İşte fotoğraf

Otuz yılı aşkın müddettir uzayda gezinen ve onlarca manzara kaydeden Hubble Uzay Teleskobu, NASA’nın koleksiyonuna bir yenisini daha ekledi. Güney Tuhaf Galaksiler Arp-Madore Kataloğuna eklenen yeni imgeler, 670 milyon ışık yılı uzaklıktaki iki galaksinin birleşme anını ortaya koyuyor.

Hubble Uzay Teleskobu iki galaksiyi bu türlü kaydetti

NASA tarafından yayınlanan manzaralar, hem bilim dünyasında hem de toplumsal medyada büyük yankı uyandırdı. Yaklaşık 670 milyon ışık yılı uzaklıkta Eridanus ekip yıldızını gösteren fotoğraf, Arp-Madore 417-391 olarak bilinen bir galaktik ikiliyi kaydetti.

Teleskop, daha evvel 2019 yılında da misal fotoğraflar çekmişti. Dünya’dan yaklaşık 704 milyon ışık yılı uzaklıkta meydana gelen diğer bir galaktik birleşmeyi gözler önüne sermişti. Son fotoğrafta ise Hubble, birbirlerinin hallerini bozan diğer bir galaksi çiftini tespit etti.

Son imgeler, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından galaksileri aramak için özel olarak tasarlanmış Hubble Uzay Teleskobu’nun Gelişmiş Araştırma Kamerası (ACS) ile kaydedildi. Mevzuyla ilgili olarak ESA, “İki galaksi yer çekimiyle birbirine çarptı” tabirlerini kullandı.

İki galaksinin birleşmesi sırasında halka gibisi yapıların oluşması hayli ender görülür. NASA’nın açıklamasına nazaran, halkalar süreksiz oluşur ve 100 milyon yıl kadar sürebilir. Akabinde yıldızlar kademeli olarak galaksilerine çekilir ve 1 ila 2 milyar yıl sonra birleşir.

Hubble Uzay Teleskobu, kısa müddette toplumsal medyada viral olmayı başaran birtakım görüntüler yakaladı. NASA tarafından paylaşılan fotoğraflar, “Wild Üçlüsü” olarak da bilinen galaktik üçlü Arp 248’i içeriyor.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking