Teknoloji

Hubble Uzay Teleskobu güç günler geçiriyor!

1990 yılında uzaya fırlatılan telekop bu süreçte bedelli bilimsel bilgileri ve uzayın hoş imgelerini bizlerle paylaştı. Artık yörüngesi yavaş yavaş bozulmaya başlayan teleskobun misyon müddetinin ise sonlarına yaklaşıyoruz. NASA ise bu süreyi uzatmakta kararlı.

NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun yörüngesini düzelterek teleskoptan daha fazla fayda sağlamayı hedefliyor. Bu mevzuda çalışmalara başlayan uzay ajansı, teleskobun misyon müddetini uzatmak için özel şirketlerin tekliflerini duymak istiyor.

NASA, SpaceX ile Hubble Uzay Teleskobu’nun bakımı hakkında mutabakata gitmişti. SpaceX’in Polaris Programı‘nın Hubble’ın geliştirilmesi için kullanılması birinci maksat olarak görülüyordu. Fakat bu program şimdi tamamlanmadığı için NASA öbür şirketlerin tekliflerini de dinleme kararı aldı. Bu süreçte seçilen özel bir şirket ile SpaceX birlikte çalışabilir.

SpaceX‘in Polaris Programı, astronot Jared Isaacman tarafından düzenlenen özel beşerli uzay uçuşu programı olarak öne çıkıyor. Isaacman, tamamı sivil bir grupla uzaya yapılan birinci misyon olan Inspiration4 misyonunun de bir kesimiydi. Polaris Programı ayrıyeten SpaceX Crew Dragon ve Starship araçlarının kullanıldığı öteki özel uçuşlar için de çeşitli planlara sahip.

SpaceX devreye girdi

SpaceX, Hubble Uzay Teleskobu‘nun bakımı için epey istekli görünüyor. Öteki yandan ise şimdi Polaris Programı’nın tamamlanmamış olması öteki şirketlerin de bu misyona dahil olması manasında gelebilir.

NASA, Hubble Teleskobu’nun vazife müddetini hükümete hiçbir maliyet oluşturmadan çözme niyetinde. Özel şirketler ise bu vazifesi kendi yeteneklerini test etmek için epeyce değerli buluyor. Bakalım Hubble Teleskobu hakkında nasıl bir karar çıkacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking