Teknoloji

Intel dünyanın en süratli taşınabilir işlemcisini tanıttı!

Son periyotta hem ekran kartı hem de işlemci kesiminde önemli bir rekabet yaşanıyor. AMD’nin atağa kalkmasından sonra dünyanın en süratli işlemcilerini üretmek için çalışmalarını hızlandıran Intel uzun müddettir beklenilen 13. kuşak Intel Core işlemcileri CES 2023 etkinliğinde tanıttı.

2023 yılında piyasaya sürülecek performans odaklı dizüstü bilgisayarlar 5.6 GHz düzeyine ulaşan çalışma frekansı ve 24 çekirdeğe kadar çıkabilen yapıları ile adeta sonları zorlayacak.

Intel’in 13. kuşak taşınabilir işlemcileri 4 kategori halinde karşımıza çıkıyor. Böylelikle üst düzey performans sunan bilgisayarlardan, hafifliği ile öne çıkan bilgisayarlara kadar tüm aygıtlar için seçenekler sunuluyor.

Intel Core HX serisi: 55W TDP kıymeti ile çok üst düzey performans

Intel Core H serisi: 45W TDP pahası ile güçlü bilgisayarlar

Intel Core P serisi: 28W TDP bedeli ile performans ve hafifliği kombinleyen bilgisayarlar

Intel Core U serisi: 15W TDP bedeli ile incelik ve hafifliği hedefleyen bilgisayarlar

Dünyanın en süratli taşınabilir işlemcisi: Core i9-13950HX

Dünyanın en süratli taşınabilir işlemcisi olma özelliğini taşıyan 24 çekirdekli 13. jenerasyon Intel Core HX, 5.6 GHz’e ulaşan çalışma frekansı ile adeta sonları zorluyor.

İşlemci içerisindeki 24 çekirdekten 8 tanesi performans, 16 tanesi ise verimlilik odaklı. 128 GB’a kadar RAM takviyesi bulunan işlemci DDR5 teknolojisinde 5600 MHz, DDR4’te ise 3200 MHz’yi destekliyor.

Intel Core i9-13950HX işlemci yerini aldığı Core i9-12900HX ile kıyaslandığında tek çekirdekte yüzde 11, çoklu çekirdekte ise yüzde 49 daha fazla performans sunuyor. Bu test sırasında hem 12. kuşak hem 13. jenerasyon işlemciler için RTX 3080 Ti ekran kartına sahip olan MSI GT77 Titan bilgisayarlar kullanıldı.

Blender v3.3.1 sürümü ile yapılan BMW testinde yüzde 79, Laundromat testinde yüzde yüzde 74 performans artışı elde edildiği görülüyor. Intel Core i9-13950HX oyun performansına baktığımızda ise 12. nesile kıyasla yüzde 12’lik bir artış karşımıza çıkıyor. 

Intel Killer Wi-Fi 6E kablosuz ağ teknolojisinin yanı sıra Intel’in Double Connect ve Bluetooth LE teknolojileri bu işlemciler sayesinde dizüstü bilgisayarlar ile buluşuyor. Yüksek süratli bilgi transferi ile sonları zorlayan Thunderbolt 4 teknolojisi de bu işlemcinin öne çıkan özellikleri ortasında yer alıyor.

Intel’in üst düzey performans sunan Core HX işlemcilerini kullanan dizüstü bilgisayarları birinci piyasaya sürecek markalar Acer, Dell, HP, Lenovo, MSI, Asus ve Razer olacak. 

13. Jenerasyon Intel Core H, P ve U serisi

H, P ve U serisi işlemcilerde ise 14 çekirdeğe kadar çıkılıyor ve bu çekirdeklerden 6 tanesi performans, 8 tanesi ise verimlilik odaklı çalışıyor.

Intel Wi-Fi 6E ağ yongası sayesinde çok yüksek süratli bir internet tecrübesi sağlayabilen işlemci, DDR5 teknolojisinde 5200 MHz, DDR4 teknolojisinde ise 3200 MHz’e kadar RAM hızı sunabiliyor. 

İşlemci içerisinde yer alan dahili Intel Iris Xe grafik ünitesi aygıt fişten çekildiğinde dahi LOL ve Rocket League üzere oyunları oynama imkanı sağlarken, Intel ARC Control yazılımı sayesinde hayli geniş bir denetim elde ediyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking