Teknoloji

Intel, gelecek yıl ekran kartlarında başkan olmaya hazırlanıyor!

Intel, Arc serisi ekran kartları ile piyasaya güçlü bir giriş yaptı. 2022 yılının Ekim ayında Arc A770 ve A750 kartları ile kullanıcıların karşısına çıkan Intel, sonradan yayımladığı şoför güncellemeleri ile de birden fazla kere gündeme gelmişti. Halihazırda piyasada olan kartlarını güncellemeler ile düzgünleştirmeye devam eden şirket, anlaşılan o ki bu alana yönelik çizdiği yol haritasıyla gelecek yıllarda önder olmayı planlıyor.

Intel’in ekran kartı piyasasındaki durumu nasıl?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor, Intel’in piyasaya sürdüğü her iki ekran kartı modeli de Nvidia ve AMD’nin zirve model kartlarından fazla orta segment kartlarına cevaben karşımıza çıktı. Mesela şirketin üst düzey kartı, Nvidia tarafında RTX 3060’ın karşılığı olarak yer alıyor ve fiyatlandırması da buna nazaran yapılıyor. Yani Intel şuan için yüksek performanslı kartlar geliştirmekten çok fiyatına oranla performans istikrarını yüksek tutmaya çalışıyor.

Ancak görünüşe nazaran şirket bu durumu değiştirerek orta segment yerine zirve düzey ekran kartı modelleri ile kullanıcıların karşısına çıkmayı ve başka firmalar ile birebir müsabakayı hedefliyor.

Intel’in masaüstü ekran kartları hakkında yapılan sızıntılara nazaran şirketin yol haritası 2024 yılının ikinci çeyreğinde karşımıza iki adet grafik kartıyla çıkmaya yönelik. Xe2-HPG mikro işlemci mimarisinden yararlanan bu kartlar Battlemage isimli seride yer alacak, model numaralı ise BMG-G10 ve BMG-G21 olacak.

Bu kartlardan daha düşük performanslı olan BMG-G10 modeli 150W güç tüketimi yani TDP pahasına sahipken birebir vakitte 6GB VRAM bellekle gelecek. Şirketin yüksek düzeye konumlandıracağı kart olan BMG-G21 ise 225W TPP bedeline sahip olacak, lakin kartın belleği hakkında şimdi bir bilgi bulunmuyor.

Hatırlatmakta yarar var ki sızdırılan bu yol haritası 2022 yılının üçüncü çeyreğinde hazırlanmış. Her ne kadar tabloda 2024 yılı gösteriliyor olsa da o vakitten bu yana bir kadro farklılıklar yaşanmış ve üretim sürecinde değişikliğe gidilmiş olabilir. Yani şuanda plan etabında üzere duran BMG-G10 ve BMG-G21 modelleri ilerleyen vakitte daha farklı bir vakitte ve farklı ayrıntılarla karşımıza çıkabilir.

Peki siz Intel’den nasıl bir ekran kartı görmek istersiniz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al