Telefon

iPhone 14 Apple’a değerliye patladı!

Apple geçtiğimiz periyotlarda yesyeni iPhone serisi iPhone 14′ü piyasaya sürdü. Fakat şirket hem beklentileri tam manasıyla karşılamayadı hem de maliyet açısından sıkıntı duruma düştü.

Nikkei Asia, en yeni iPhone’ların bileşen fiyatlarının %20 artarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştığını açıkladı. iPhone 14 Pro Max’in üretimi, evvelki modelin 461 $ maliyetinden büyük bir artışla 501 $’a mal oluyor ve bunun ana nedeni, sırf 110 $’a mal olan A16 Bionic çip.

iPhone 14’ün üretimi Apple’a değerliye patladı!

Şirket yeni telefon serisi ile hem kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattı hem de maliyetler açısıdan sıkıntı günler yaşıyor. Nikkei, Pro Max modelinin fiyatlarının, modelin 2018’de piyasaya sürülmesinden bu yana 400 ila 450 dolar ortasında değiştiğini belirtti. Haber sitesi, Apple’ın ABD fiyatlarına dokunmadan üretim maliyetinde bir darbe alması durumunda, şirketin kârda büyük olasılıkla bir darbe alacağı biçiminde mantıklı bir varsayımda bulundu.

A16 Bionic çip, iki Pro olmayan modelde de mevcut olan evvelki A15’ten 2,4 kat daha değerli – iPhone 14 ve iPhone 14 Plus. Fiyat artışının bir diğer nedeni de, Sony’nin %30 daha büyük, fakat %50 daha değerli olan ve 15 $ ham maliyete ulaşan yeni CMOS sensörleri. Apple ayrıyeten ekranlarını birkaç yıldır devam eden bir muahede olan Samsung Display’den alıyor. ABD merkezli şirketlerin iPhone 14 aygıtlarının bileşenleri, toplam maliyetin neredeyse üçte birini oluşturuyor ve 2021’e kıyasla %10 arttı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!