Teknoloji

iPhone Parolalarını Anahtar Zinciri Üzerinden Elde Etme Rehberi

Apple için anahtar zinciri (keychain); macOS, iOS ve öteki Apple sistemlerinin temel ve en inançlı bileşenidir. Anahtar zinciri, kullanıcının en kıymetleri sırlarının korunduğu alan olarak oluşturulmuştur. Yetkilendirme ve şifreleme anahtarları, kart dataları ve daha fazlası bu alanda tutulur. Safari ve üçüncü parti tarayıcılarda internet sitelerine girişte kullanılan parolalar, mail hesapları, toplumsal medya hesapları, anlık iletileşme uygulamaları ve daha fazlası burada saklanır. Wi-Fi parolası üzere birtakım kayıtlar sistem genelinde kullanabilir olsa da kimi kayıtlara yalnızca ilgili uygulamalar tarafından erişilebilir.

iOS 12, parola otomatik doldurma özelliği ile birlikte kullanıcıların Safari’de kullandıkları parolaları öteki üçüncü parti uygulamalarda da kullanabilmesini sağladı. Anahtar zinciri üzerinde yer alan bilgilere erişerek unuttuğunuz parolalarınıza erişebilirsiniz.

Yöntem 1: iOS Ayaları Üzerinden

iOS üzerinden Ayarlar- Parolalar ve Hesaplar- Uygulama ve Web Parolaları kısmına gidin. Bu ekrana erişmek için ekran kilidi parolanızı tekrar girmeniz gerekir. Karşınıza çıkan ekranda siteler için kaydedilen parolalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Parolalarınızı görüntülerken Facebook yahut Twitter uygulamasına ilişkin parolalarınızı göremeyeceksiniz. Safari ile birlikte bu siteleri ziyaret edip parolanızı kaydedip giriş yapmadığınız sürece bu parolaları ayarlarda yer almayacaktır. Zira Facebook ve Twitter uygulamaları parola kaydetmiyor ve bunun yerine yetkilendirme anahtarı kullanıyor.

iOS, Wi-Fi parolanızı görüntülemenize ya da değiştirmenize müsaade vermez. Bunu macOS üzerinde yapabilirsiniz.

Yöntem 2: macOS Anahtar Zinciri Aracı

iPhone yanında Mac aygıtınız da varsa ve parolalarınızı iCloud üzerinden eşitliyorsanız Mac üzerindeki dahili anahtar zinciri erişimi aracını kullanabilirsiniz. Burada yer alan her obje için anahtar zinciri parolasını girmeniz gerekir. Yeni Macbook’larda Touch ID kullanarak bu süreci daha süratli hale getirebilirsiniz.

Yöntem 3: Tüm macOS Anahtar Zincirinin Şifresini Çözmek

Tüm kayıtları elle dolaşmak ve parolaları tek tek elde etmek yerine Elcomsoft Phone Digger üzere bir uygulama kullanarak hepsini elde edebilirsiniz. Bu süreç için Mac üzerindeki kullanıcının ve sistemin anahtar zinciri evraklarını kopyalamanız gerekiyor. Anahtar zinciri şifresini çözmek için de kullanıcı parolasına gereksiniminiz var. Yönetici haklarıyla elde edilen bir anahtar belgeyi kullanarak, sistem anahtar zincirinin şifresini çözmek mümkün.

Yöntem 4: Şifreli iTunes Yedeklerini Kullanarak Anahtar Zincirini Elde Etmek

Eğer iPhone kullanıyorsanız parola muhafazalı iTunes yedekleri oluşturabilirsiniz. Parola muhafazalı olmayan iTunes yedeklerinde anahtar zinciri yer almayacaktır. Anahtar zincirini görüntülemek için oluşturduğunuz yedeği Elcomsoft Phone Breaker uygulamasına yükleyip “Explore keychain” özelliğini kullanabilirsiniz. Kimi anahtar zinciri evraklarının şifreli olmadığını fark edebilirsiniz. Zira anahtar zinciri kayıtları, yüksek müdafaa seviyesine sahip olduğu için yalnızca oluşturulan aygıt üzerinden erişilebilir. (Donanıma has özel anahtar sayesinde)

Eğer var olan bir yedeğin parolasını bilmiyorsanız bunu kırmak kolay olmayacaktır. Bilhassa iOS 11-12 üzerinde en güçlü GPU’larla bile saniyede yüz parola denemek mümkün oluyor. Eski iOS sürümlerinde saniyede binlerce deneme yapılabiliyordu. Lakin iOS 11 yahut iOS 12 yüklü bir aygıtınız varsa yedek parolasını “Tüm Ayarları Sıfırla” komutunu kullanarak sıfırlayabilirsiniz. Bu Wi-Fi parolalarını silse de anahtar zinciri içerisinde yer alan kullanıcını parolalarını koruyacaktır.

Yöntem 5: Jailbreak İle Bilgilerin Elde Edilmesi

Adım Adım iOS Jailbreak ve Bilgi Elde Etme Rehberi‘ni inceleyerek bu sürecin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. Bu usul en garanti prosedür olsa da öteki formüllere nazaran daha zordur.

Yöntem 6: iCloud Anahtar Zinciri

iOS 7’den itibaren anahtar zinciri öteki aygıtlarla iCloud üzerinden eşitlenebiliyor. Bunun için Apple ID ve parolanız gerekiyor. İki adımlı doğrulama faktörü kullanıyorsanız bir seferlik koda da gereksiniminiz var. Kullandığınız aygıtın da hesabınıza tarifli muteber aygıtlar ortasında olması gerekiyor. iCloud anahtar zincirine Elcomsoft Phone Breaker uygulaması üzerinden de erişebilirsiniz.

Sonuç

Anahtar zincirine erişme muhtaçlığı duyduğunuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Şayet aygıtınızı sıfırlarsanız anahtar zinciri üzerindeki bilgiler büsbütün silinecektir. iTunes yedeğiniz için de parola ayarlamadıysanız buradan da anahtar zincirine ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Bu durumda iCloud üzerinden elde etmek tek umudunuz olabilir.

Eğer cihazınızdaki ağ ayarlarını sıfırladıysanız Wi-Fi parolalarınız da silinecektir. Çok sayıda kayıtlı ağa sahipseniz öncelikle bunları bir yere kaydetmeniz gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!