Telefon

iPhone’larda daha fazla reklam gösterilmesi Apple’ı karıştırdı!

Dijital dönüşümün lokomotifi pozisyonundaki internetin kullanımının tavan yaptığı 2022 yılında reklamlar büyük bir çıkar kapısı. Bu nedenle gerek toplumsal medya platformlarında gerekse taşınabilir uygulamalarda bunlarla sık sık karşılaşıyoruz. Apple da son periyotta bu alana yoğunluk veren üreticilerden birisi. Çünkü şirket, geçtiğimiz haftalarda geliştiricilere gönderdiği bir e-postada iPhone’larda daha fazla reklam yer alacağını doğruladı. Lakin son raporlara nazaran firmanın yeni reklam siyaseti çalışanların reaksiyonunu çekti.

Apple çalışanları yeni iPhone reklam siyasetine karşı çıktı

Apple‘ın iPhone‘larda daha fazla reklam göstereceğine yönelik ortaya atılan argümanlar ABD’li üreticinin bir mühlet evvel geliştiricilere gönderdiği e-posta ile doğrulandı. Bu gelişmeyle birlikte şirketin App Store üzere yazılımlarındaki reklam sayısı arttı. Örneğin daha evvel App Store’da arama sekmesi ve arama sonuç sayfasında reklamlar karşımıza çıkıyordu, lakin şirketin yeni siyasetinin akabinde ”Bugün” ve ”Bunları da beğenebilirsiniz” sekmelerine de reklamlar yerleştirildi.

The Information‘ın son raporuna nazaran Apple’ın yeni iPhone reklam siyaseti şirkette iç uyuşmazlığa neden oldu. Bu noktada reklam departmanında çalışanlar müşterilere daha fazla reklam gösterilmesinin bugüne dek savunulan birinci sınıf kullanıcı tecrübesi anlayışına ziyan verdiği konusunda kaygılarını lisana getirdiler.

Bunun dışında raporda değişik bir ayrıntı daha kelam konusu. Buna nazaran Apple‘ın reklam işinde vazife yapan çalışanların kimi anahtar sözleri kullanması yasaklandı. Örneğin çalışanların “hedefleme ve algoritma” üzere sözlerin yerine sırasıyla “kitle uygunlaştırma ve platform” üzere sözcüklerin kullanılması isteniyor.

Apple’ın geliştiricilerin daha fazla kullanıcı kazanmasına ve müşterilerin daha fazla uygulama keşfetmesine yardımcı olması niyetiyle reklam sayısını artırma kararından geri adım atıp atmayacağı şimdilik belirli değil. Lakin raporda Apple’ın reklam takımında çalışan en az yedi kişinin şirketin reklam işinde ileri gittiğini ve bu durumun kullanıcı tecrübesine ziyan vereceğini söylediğinin altı çiziliyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking