Telefon

Meta, ABD’nin toplumsal medya operasyonunu ifşaladı!

Sosyal medya devi Meta’dan ABD ordusuyla irtibatlı birtakım insanları ifşalayan yeni bir açıklama geldi. Şirketin tehdit raporunu paylaşan Meta, ordudan olan kimi şahısların geçersiz Facebook ve Instagram hesabı açtığını, ayrıyeten küme kurarak gerçek kimliklerini gizlediklerini söyledi.

Meta’dan ABD ordusuna düzmece hesap suçlaması

Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta geçtiğimiz gün yayınladığı yeni bir raporda ABD ordusundan birtakım bilgileri açığa çıkardı. Meta’nın açıklamasına nazaran, ABD ordusuyla ilişkili saklı hesaplar toplumsal medya üzerinden Orta Doğu ve Orta Asya’yı amaç aldı.

Meta’dan gelen açıklamada, “Bu operasyonun gerisindeki şahıslar kimliklerini ve uyumlarını gizlemeye çalışsa da, araştırmamız ABD ordusuyla irtibatlı şahıslarla temaslar buldu. Eşgüdümlü gerçek dışı davranışlar sergilendi” dedi.

Meta, toplumsal medyada yürütülen operasyondaki şahısların, hedeflenen ülkelerin mahallî insanları üzere paylaşımlarda bulunduğunu kaydetti. Ayrıyeten yapay zeka kullanılarak oluşturulmuş profil fotoğrafları kullandıklarını söz etti.

Ne kadar müddettir yürütüldüğü bilinmese de, toplumsal medya operasyonu başarılı olmuş üzere görünmüyor. Meta, “Bu operasyonun gönderilerinin birden fazla gerçek insanlardan çok az etkileşim aldı yahut hiç alamadı” halinde konuştu.

Daha evvel misal bir soruşturma Twitter tarafında da yürütülmüştü. Araştırmacılar, Twitter’daki 146 hesabın yaklaşık 300 bin tweet paylaştığını hesaplamıştı. Meta’nın son raporu ise 2017’den 2022’ye kadar faal olan 39 profil, 16 sayfa, iki küme ve 26 Instagram hesabını içeriyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al