Teknoloji

Microsoft Teams’e işitme engelli kullanıcılar için yeni özellik!

Microsoft Teams, Kasım 2016’dan beri okul ve iş dünyasında değerli bir yere sahip. Platform, her ne kadar kullanıcılar tarafından sevilse de kimi kıymetli eksiklikleri de bulunuyor. Bunlardan birisi de işitme mahzuru olan kullanıcılar için işaret lisanı görünümü. Son olarak Microsoft, bu eksikliği kapatıyor ve Teams’e bir işaret lisanı modu ekliyor.

İşaret Lisanı Görünümü nedir?

Microsoft, işaret lisanı görünümü ile işitme zahmeti olan kullanıcılara daha güzel bir ekran suramı vadediyor. Etkinleştirildiğinde arayüzü genişleterek ekranın ortasına bir yada duruma nazaran iki tercüman yerleştiriliyor. Bu sayede işitme manisi olan kullanıcı konuşulanları ekranın ortasından takip edebiliyor.

Konuşmada tercümanlar rastgele değil, toplantı içerisindeki kullanıcı oylarına nazaran seçiliyor. Konuşmada bulunan ve tercüman olmak isteyen kullanıcılar uygulama üzerinden talepte bulunabiliyorlar.

Özellik kapsamında tercüman olarak seçilen kişi ekran üzerindeki en büyük alanı kaplıyor. Şayet ekranda kıymetli bir şey gösterilecekse tercüman ekranın öbür kısmına konumlanıyor. Konuşmada bulunan başka bireylerin imgeleri ise etkinliklerine nazaran sıralanıyor.

Bu özellik toplantı sırasında anlık olarak etkinleştirilebiliyor yahut varsayılan olarak daima faal kalması sağlanabiliyor. Bunu yapabilmek için ayarlar menüsündeki erişilebilirlik kısmından “İşaret Lisanı Görünümü” seçeneğini açmak kâfi.

Test aşamasında

Özellik Teams üzerinde test etabında kullanıcılara sunuluyor. Microsoft‘un bu özelliği önümüzdeki haftalarda Teams’in masaüstü ve web uygulamalarında genel kullanıma açması bekleniyor. Ayrıyeten bu süreçte siz de özelliği test edip Microsoft’a geri bildirim göndererebilir ve gelişime takviye verebilirsiniz.

Peki siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Sizce Microsoft, Teams’i işitme engelli kullanıcılar için çok daha kullanışlı bir hale getirebilecek mi? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!