Telefon

Milyonlarca WhatsApp kullanıcı bilgisi tehdit altında!

Sunduğu birçok farklı özellik ile birlikte WhatsApp, dünya genelinde en çok kullanılan haberleşme platformu olarak öne çıkıyor. Aylık yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olan WhatsApp, birden fazla ferdî bilgiye de mesken sahipliği yapıyor. Artık ise bu şahısların yüzde 25’inin bilgilerinin ihlal edildiği argüman edildi.

Yarım milyar WhatsApp kullanıcısı tehdit altında

Gelen bilgilere nazaran yarım milyar WhatsApp kullanıcısının bilgileri çalınmış ve satışa sunulmuş durumda. Buna nazaran 84 farklı ülkeden 487 milyon kişinin cep telefonu numarasından oluşan şimdiki veritabanı bilgisayar korsanlarının eline geçti. Ortalarında Türkiye’den de milyonlarca kullanıcıların bulunduğu bu bilgilerin satışa çıkarıldığı söz ediliyor.

Bilgileri sızdırılan kayıtlardan 20 milyon adedinin Türkiye’den olduğu söz edilirken, 32 milyondan fazla ABD’li kullanıcı yer alıyor. Bunun yanı sıra Mısır’da 45, İtalya’da 35, Suudi Arabistan’da 29, Fransa’da 20, İngiltere’de 11 ve Rusya’da 10 milyon kullanıcının bilgilerinin çalındığı tez edildi.

Sızdırılan telefon numaraları, pazarlama ve kimlik avı dahil olmak üzere birçok farklı nedenle kullanılabilir. Saldırganların şimdiden telefon numaraları için fiyat belirledikleri söz ediliyor. Milyonlarca kullanıcının datalarına erişen korsanlar, bu satış üzerinden milyarlar kazanabilir.

WhatsApp daha evvel de kullanıcı bilgisi ihlalleri konusunda tekraren gündeme gelmişti. Artık de neredeyse yarım milyar kullanıcının bilgilerinin bilgisayar korsanlarının eline geçtiği görülüyor. Korsanlar ellerine geçen telefon numaralarını makûs emelli kuruluşlara satarak birçok kullanıcının mağdur olmasına neden olabilir. Bu bahiste WhatsApp’ın çatı kuruluşu Meta’nın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

WhatsApp kullanıcı bilgisi ihlali durumu epey önemli görünüyor. Korsanlar ellerindeki bilgilerin gerçek olduğunu kanıtlamak ismine 2 bin telefon numarasını hâli hazırda paylaşmış durumda. Pekala siz WhatsApp kullanıcı bilgilerinin çalınması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking