Teknoloji

NASA’dan 50 yıl sonra ilk! İşte Dünya’nın yeni imgeleri

NASA’nın en yeni Ay misyonu Artemis 1, 25 günlük vazifesinin birinci çarpıcı imgelerini kaydetti. Geçtiğimiz gün Space Launch System (SLS) roketiyle fırlatılan Orion uzay aracı, Ay’a gidiş yolunda Dünya’nın yeni imajlarını paylaştı. İmgeler, 1972’deki Apollo’nun akabinde bir birincisi temsil ediyor.

Artemis 1’in Orion aracı Dünya’yı bu türlü yakaladı

NASA, 1972’deki son Apollo vazifesinden bu yana birinci sefer mürettebatlı Ay misyonu başlattı. Artemis 1 vazifesi kapsamında Orion uzay aracını Ay’a gönderen NASA, uzun mühletin akabinde birinci sefer Dünya’nın uzaktan kaydedilmiş imgelerini yakaladı.

NASA’nın açıklamasına nazaran SLS, şimdiye kadar uzaya fırlatılan en güçlü roket olma özelliğini taşıyor. Orion uzay aracı, 25 gün sürecek seyahat kapsamında Ay’a iniş yapacak. Akabinde mürettebatlı Artemis misyonları için Ay’da temel teknolojileri test edecek.

Orion’un seyahat sırasında CubeSats adı verilen 10 küçük bilim ve teknoloji başlatması bekleniyor. NASA sözcüsü, “Her CubeSat, Güneş Sistemi hakkındaki boşlukları doldurma, Ay ve ötesini keşfetmek için gelecekteki misyonların dizaynına yarar sağlayabilecek teknolojileri gösterme potansiyeline sahiptir” dedi.

SLS roketine ve Orion uzay aracına 24 kamera konumlandırıldı. NASA, Dünya ve Ay’ın çarpıcı manzaralarının yanı sıra kalkış, yükseliş, güneş paneli konuşlandırması, roket kontrolleri, iniş ve kurtarmayı da yakalamayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking