Teknoloji

NASA’nın uzay aracı Orion beklentileri aştı: Ay’ın tabanından geçecek!

Orion mürettebat aracı, beklentileri aşıyor ve yakında Ay’a yakın geçiş yapmaya başlayacak. NASA, misyonun Çarşamba sabahı erken saatlerde muvaffakiyetle başlatılmasının akabinde Artemis 1 hakkında bir güncelleme sağladı. Araç Entegrasyon Müdürü Jim Geffre, NASA’nın Cuma günü düzenlediği basın brifinginde “Orion şimdiye kadar olağanüstü bir performans sergiledi” dedi. “Tüm sistemler, performans açısından beklentileri aşıyor.” diye ekledi.

Artemis 1, uzay aracının insan astronotları inançlı bir formda Dünya’nın doğal uydusuna taşıyabileceğini doğrulamaya çalışıyor. Seyahat, Orion’un gezegenimizin yörüngesinin ötesine yaptığı birinci seyahati işaret ediyor. 2014 yılında uzay aracı, Dünya etrafında iki yörüngeli bir test uçuşunu tamamladı. Başarılı bir uçuş, Ay’a beşerli bir vazifenin ve sonunda NASA’nın 1972’de Apollo 17’den bu yana birinci mürettebatlı Ay inişinin yolunu açtı.

Artemis 1’in 21 Kasım’da Ay’a ulaşmasını bekleniyor. Bu noktada uzay aracı, NASA’nın vazife için planladığı dört ana motor yakma sürecinin birincisini gerçekleştirecek. Bazen, Orion ay yüzeyinden 81 milden (130 kilometre) biraz daha fazla uçar. Uçuş Direktörü Jeff Radigan, “Apollo iniş alanlarının kimilerinin üzerinden geçeceğiz” dedi. Dört gün sonra NASA, nihayet uzay aracını Dünya’ya hakikat bir dönüş yörüngesine yerleştirmeden evvel, Orion’u Ay’ın etrafında uzak bir yörüngeye oturtmak için ikinci bir yanma gerçekleştirmeyi planlıyor. Her şey plana nazaran giderse, Orion 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al