Teknoloji

Nokia 3310’lar, Samsung E250’ler dönüşüyor! [Canım yılan oyunu]

Cep telefonları, dünya çapında sahip olunan yaklaşık 16 milyar aygıtla endüstriyel dünyanın birçok yerinde bulunuyor. Birçoklarını eski Nokia telefonlarının oluşturduğu bu aygıtların, yaklaşık üçte birinin yıl sonu hizmet dışı bırakılması bekleniyor. Bu büyük geri dönüşüm birtakım etraflarda kaygıları de beraberinde getirecek.

Nokia 3310’lar, Samsung E250’ler dönüşecek

Uzmanlar, 2022’de yaklaşık 5,3 milyar cep telefonunun hizmet dışı kalmasını bekliyor. Bu üst üste yığılmış (her aygıtın yaklaşık 9 mm kalınlığında olduğu varsayılırsa), atılan cep telefonları, Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan 120 kat daha büyük olacak.

Altın, gümüş, bakır ve paladyum üzere kıymetli gereçler içermesine karşın uzmanlar, emekliye ayrılan telefonların birçoklarının çöplerde yahut dolaplarda unutulduğuna inanıyor. İlginçtir ki, cep telefonları tüketiciler tarafından en yaygın olarak saklanan küçük elektrikli ve elektronik ekipmanı (EEE) ortasında dördüncü sırada yer alıyor.

Altı ülkedeki 8.775 Avrupa hanesinde Haziran ve Eylül 2022 ortasında gerçekleştirilen anketlere nazaran, ortalama bir hanede telefon ve tablet üzere teknolojik aletlerin yanı sıra ekmek kızartma makinesi ve saç kurutma makinesi üzere aygıtlar da dahil olmak üzere 74 farklı eser bulunuyor. Ortalama olarak 13’ü saklanmış olarak kabul edilmiş.

Avrupa’da en çok biriktirilen beş farklı elektronik aygıt şöyle:

  • Küçük tüketici elektroniği ve aksesuarları (örn. kulaklıklar, uzaktan kumandalar)
  • Küçük mesken gereçleri (örneğin saatler, ütüler,)
  • Küçük bilgi teknolojisi ekipmanları (örn. harici sabit şoförler, yönlendiriciler, klavyeler, fareler)
  • Mobil ve akıllı telefonlar
  • Yiyecek hazırlama için küçük ekipman (örneğin tost makineleri, yiyecek sürece ve ızgaralar)

Ankete katılanların çoğunluğu (yüzde 46), gelecekte tekrar kullanabileceklerine inandıkları için aygıtlara bağlı kaldıklarını söylemiş. Öbürleri (yüzde 15) ise saklanmış eserleri satmayı yahut diğerine vermeyi düşündüklerini söylemiş. Yüzde 13’ü eşyaların manevi kıymeti olduğunu yahut gelecekte bir kıymete sahip olabileceğini bildirmiş. Ankete katılanların yüzde yedisi eski eşyaları nasıl atacaklarını bilmediklerini de söz etmiş.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!