Teknoloji

NVIDIA Isaac Nova Orin ile Otonom Taşınabilir Robotlar Çağ Atlıyor

NVIDIA’nın yapay zeka departmanına değer verdiğini IGX Platformu makalemizde belirtmiştik. Amerikalı üretici, geleceğin fabrikalarını inşa etmek için kolları sıvamış durumda. Yeni otonom taşınabilir robot NVIDIA Isaac Nova Orin ile fabrika ve depolarda işleyiş suratı artıyor. Nova Orin platformu, NVIDIA tarafından otonom taşınabilir robotların geliştirme maliyetini azaltmak ve güvenliği artırmak için tasarlandı.

Dünya genelinde pek çok esere olan talep artmış durumda. Bu sebeple fabrika ve depolardaki üretim – dağıtım suratı da epey ehemmiyet kazandı. NVIDIA’ya nazaran ise bu durum, yapay zekanın kullanımından geçiyor. Şirket, bilhassa insanların ve robotların ahenk içinde çalışacağı fabrikaları amaçlıyor.

NVIDIA, otonom taşınabilir robotlar için üç farklı platform duyurdu. Bunlardan ikisi NVIDIA Isaac Nova Orin robotik yığını ve Robot İşletim Sistemi‘ne sahip Jetson AGX Orin kullanırken, üçüncü platform ise iki tane Orin modülüne güveniyor.

Otonom taşınabilir robotlar (AMR), şoförsüz arabalara benzetilebilir. Fakat AMR’ler evvelden belirlenmiş güzergahlara ek olarak evvelden yapılandırılmamış ortamlarda da çalışma yeteneğine sahipler. Böylelikle depolarda, dağıtım merkezlerinde ve fabrikalarda objelerin taşınması için kullanılabilirler. Ayrıyeten konaklama, paklık ve eser teslimatı için de programlanabiliyorlar.

AMR üreticileri, bu eserlerin donanımlarını, yazılımlarını ve sensörlerini yıllardır kendi içlerinde geliştiriyorlar. Bu durum, AR-GE için harcanan paranın artmasına ve alana özel yazılım geliştirilmesine mahzur oluyor. NVIDIA Isaac Nova Orin test edilmiş, endüstriyel sınıf sensör konfigürasyonları, yazılım ve GPU takviyeli hesaplama yetenekleri ile geleceğe daha dönük. Ayrıyeten, geliştiricilerin NVIDIA AI platformundan yararlanmasını sağlayarak farklı robot yazılımları geliştirmelerini de sağlıyor.

ABI Research’in varsayımlarına nazaran AMR pazarı, 2030 yılına kadar ortalama 6 kat büyüyerek 8 milyar dolardan 46 milyar dolara çıkacak.

Belirli kullanım durumları için üç adet NVIDIA Isaac Nova Orin referans tasarımı mevcut.

Bu dizaynlardan birincisi, Orin tabanlı fakat güvenlik sertifikalı sensörlere sahip değil. İkincisi, bu sensörlere ve güvenlik için programlanabilir mantık denetleyicisine sahip. Üçüncüsü ise güvenliği sağlamak için yapay zekaya dayanan çift Orin tabanlı bir dizayna sahip.

Stereo kameralar, lidarlar, ultrasonik sensörler ve hareket ölçüm üniteleri için sensör dayanağı de mevcut. Bu sensörler endüstriyel uygulamalar için performans, fiyat ve güvenilirliği dengelemek üzere seçilmiş. Sensör paketleri ve farklı dizaynlar, inançlı ve işbirliğine dayalı AMR’ler geliştirmek ve dağıtmak için gerekli olan çeşitliliği sağlıyor. Bu sayede, bir sorun için tek tahlil yolu yerine birden farklı tahlil yolu sağlanıyor.

Stereo kameralar ve balık gözü kameralar, NVIDIA tarafından kamera ortaklarıyla koordineli olarak özel olarak tasarlandı. Tüm sensörler kalibre ve senkronize halde, emniyetli bilgi yakalamak için kullanılıyor. Bu sensörler, AMR’lerin çok çeşitli durumlarda objeleri ve manileri algılamasına imkan tanıyor. Buna ek olarak, eşzamanlı pozisyon belirleme ve haritalama özelliği de bu sensörler ile sağlanıyor.

NVIDIA, fonksiyonel güvenlik için onaylanmış sensörlere muhtaçlık duyan ve duymayan uygulamalar olmak üzere iki farklı sensör seçeneği sunuyor. NVIDIA Isaac Nova Orin bu 2D lidarlara ek olarak, haritalama ve bilgi toplama için 3D lidar’ı da destekliyor.

Amerikalı üretici, donanım ve entegrasyon araçlarına ek olarak kapsamlı yazılım takviyesiyle de Nova Orin platformunu ileriye taşıyor. Platform için geliştirilen işletim sistemi, tüm donanımlar için gerekli şoförlere ve onların entegrasyonu için tasarım kılavuzlarına sahip. Böylelikle Nova Orin, Robot İşletim Sistemi tabanlı bir robot uygulaması ile kolaylıkla entegre olabiliyor.

Tüm bu sensörler, gerçek bir robota muhtaçlık duymadan uygulama geliştirme ve test için Isaac Sim‘de onaylanmış sanal modellere sahip olacak.

Bulut temelli mahallî data toplama araçları, yanılgı ayıklama ve eğitim için gereken çok büyük ölçüde sensör verisi için fizikî test alanlarını ortadan kaldırıyor. Nova sensörler için geliştirilen son teknoloji GEM’ler (geliştiricilerin araştırma ve uygulamalarından toplanan pratik, gerçek vakitli grafik tekniklerini kapsayan makalelerin bir derlemesi), Jetson Orin platformu ve GPU hızlandırması ile görsel haritalama, stereo derinlik kestirimi, mani tespiti, 3D yine oluşturma, anlamsal segmentasyon ve yer iddiası üzere temel yapı taşları sağlıyor.

NVIDIA Isaac Nova Orin, tüm bunlara ek olarak buluttaki iç yer ortamları için yüksek kaliteli, kent ölçeğinde 3D haritaları süratli bir halde oluşturmaya imkan veriyor. Oluşturulan bu haritalar, robotların pozisyon bilgisine ulaşarak filo planlamasına ve simülasyonuna müsaade veriyor. Ayrıyeten, robotlardan gelen datalar anlık kullanılarak haritaların daima güncellenmesine imkan sağlanıyor.

Robotik sistemlerin gelişmesiyle, kritik yapay zeka yazılımlarının inançlı dağıtımı ve yönetilmesi gelecekteki AMR’ler için çok kıymetli. Nova Orin, kolay dağıtım sağlaması ve bakım maaliyetlerini azaltması ile fabrikalar ve depolar için kritik bir role sahip. Tüm bunlara ek olarak NVIDIA Isaac Nova Orin, kablosuz güncelleme ve aygıt idaresi üzere özelliklere de sahip. Modüler tasarımı da geliştiriciler için pratiklik sağlıyor.

NVIDIA, AMR’lerin maliyetini azaltmak ve güvenirliğini artırmak için pek çok kurumla yakın bir biçimde çalışıyor. Ayrıyeten, geliştiricilerin uygulamalarını süratle geliştirmelerine imkan sağlayan navigasyon odaklı yazılım geliştirme kiti pakete dahil.

Fabrika ve depoların daha üretken olması, robotların yan yana inançlı ve verimli bir halde çalışmasından geçiyor. NVIDIA’nın hedefi ise Nova Orin’in, AMR’ler için bu yeni yapay zeka çağında ipleri ele alması.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/