Teknoloji

Orion aracı yakaladı: Ay ve Dünya tek karede!

ABD’nin uzay programı kapsamında çalışmalardan sorumlu olan kurumu NASA, kısa mühlet evvel Space Launch System için bir kalkış gerçekleştirdi. Bu kalkışla birlikte Orion kapsülü, değerli bir seyahate çıktı. Seyahat kapsamında ise pek çok dikkat çeken manzaralar geldi. Bunlardan biri de Ay ve Dünya’nın tek bir karede yer aldığı imaj oldu. İşte o fotoğraf!

Fotoğraf, 432.210 km uzaktan çekildi

NASA, 24 dolarlık Space Launch System (SLS) roket modeliyle kalkışını daima olarak erteledi. Tüm bu ertelemelerin akabinde 16 Kasım’da başarılı bir kalkış gerçekleştirdi. Kakışın akabinde ise 20 milyar dolarlık Orion kapsülü büyük bir seyahatin kapılarını araladı.

Dünya’dan fırlatılmasından beş gün sonra, Ay’ın yüzeyinin sırf 210 kilometre üzerinden başarılı bir uçuş gerçekleştiren Orion uza aracı, vazife sırasında dikkat çeken pek çok manzara yakaladı. Bunlardan biri de Ay’ın ve Dünya’nın tek karede yer aldığı manzara oldu. NASA’nın paylaştığı bu fotoğraf kısa müddette büyük ilgi gördü.

Paylaşılan fotoğraf, sırf 432.210 km uzaktan çekildi. Bu da uçsuz bucaksız cihanda Dünya’nın epey küçük bir gezegen olduğu gerçeğini bizlere bir sefer daha hatırlatıyor. Bununla birlikte manzara, Orion uzay aracının kat ettiği en uzak arayı de gösteriyor.

Orion uzay aracından evvelki rekor ise 400.171 km ile Apollo 13’e ait. Ay’ı hedefleyen bir aracın neden hem Dünya’ya hem de Ay’a bu kadar uzak olduğu sorusu da ziyadesiyle merak ediliyor. Bunun nedeni NASA’nın, Ay’ın yörüngesi ve çekimini ‘sapan etkisi’ yaratmak emeliyle kullanması oluyor.

Bununla birlikte Orion uzay aracının 11 Aralık’ta San Diego’nun kıyılarına inmesi planlanıyor. Artemis 1 programı kapsamında çok fazla gecikme durumu meydana geldi. Bilhassa beşerli vazifeler için biraz daha vakit gerekiyor. Tüm bunların dışında Artemis 3 misyonunun de 2025 ya da 2026 yılında yapılması bekleniyor.

Peki, siz Ay ve Dünya imgesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking