Teknoloji

ÖTV matrah düzenlemesinin ömrü kısa oldu!

Son birkaç yıldır kur değişimi ve enflasyon nedeniyle araba başta olmak üzere tüm teknolojik eserlerin fiyatı giderek yükseliyor. Buna karşılık olarak halkta vergi indirimi gibisi beklentiler oluştu. Hakikaten ÖTV matrah düzenlemesi de bu beklentiye karşılık olarak yapıldı. Ama bu durum pazarı güzelce karıştırmışa benziyor. İşte detaylar…

ÖTV matrah güncellemesi evvel indirim, sonra artırım getirdi!

Otomotiv kesiminde onlarca büyük şirket, çatıları altında satış yapan binlerce bayi ve servis kolu üzere ağacın kısımları formunda son kullanıcıya kadar uzanan ve akabinde 2. el bölümünde tekrar birbirine dokunan bir etkileşim mevcut.

ÖTV matrah güncellemesi ise tüm bu kısımlara olumlu tesirde bulunacak bir değişiklik olarak gündeme geldi. Çünkü geçerliğini yitiren matrahlar tekrar etkin olduğu vakit tüm arabalarda olmasa da belli fiyat aralıklarında (600 bin TL altı satış fiyatı) 70 bin TL’ye kadar düşüş olması bekleniyordu.

Nitekim bu beklenti hakikat çıktı. Birçok modelin fiyatının yüzde 5-10 üzere farklı oranlarda düştüğünü gördük. Fakat fiyatı tıpkı kalan, hatta yeni yeni matrah düzenlemesi direkt olarak tesir ettiği halde zamlanan arabalar de oldu.

Örneğin, kasım ayında 471 bin TL anahtar teslim fiyatı olan Rio 1.2L 84 PS Manuel modeli, düzenlemenin akabinde 418 bin 830 TL’ye kadar düştü. Benzeri halde yeniden kasım ayında 395 bin 900 TL’lik kampanyalı anahtar teslim fiyatına sahip olan Fiat Egea Sedan’ın giriş paketi Easy 1.4 Fire 95 HP, 355 bin 800 TL’ye düştü.

Fakat bir de fiyatı artan arabalar mevcut. Buna örnek olarak da geçtiğimiz hafta 373 bin TL’den satılırken Aralık itibariyle fiyatı 386 bin TL’ye çıkan Renault Clio Joy 1.0 SCe 65 bg modeli verilebilir. Lakin bu aracın kasım ayı fiyatı aslında 373 bin TL değil.

Kasım ayı itibariyle açıklanan birinci fiyat listelerinde tavsiye edilen anahtar teslim fiyatı 438 bin TL olarak açıklandı. Akabinde 1 Aralık’ta geleceği duyurulan, lakin piyasada durma tesiri yaptığı için 24 Kasım’a çekilen ÖTV düzenlemesi sonrasında 373 bin TL’ye kadar düştü.

Yani 65 bin TL civarında bir indirim olduğunu görüyoruz. Hasebiyle matrah düzenlemesine karşın fiyatı zamlanan bir araba yok. Lakin her ay sistemli olarak gelen enflasyon artırımları nedeniyle Aralık ayında 13 bin TL zamlandığı görülüyor.

ÖTV indirimi planlandığı üzere aralık ayında yapılmış olsaydı artırım yerine 52 bin TL indirim yapıldığını görecektik. Ancak karşımıza çıkan bu tablo aslında araba fiyatlarında 70 bin TL’ye varan bu indirimin sadece birkaç ay tesiri olacağını gösteriyor. Sonrasında faal hale getirilen matrah kısımları yeniden fonksiyonunu yitirecek.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking