Teknoloji

PC Pazarı Yavaşlıyor: CPU ve Bellek Satışları Düşüşte

Intel, bu yılın başlarında bilgisayar satışlarının yıldan yıla %10 düşmesini ve 2022’nin ikinci yarısında toparlanmaya başlamasını bekliyordu. Daha karamsar olan AMD ise %13-19 oranında bir gerileme öngörüyordu. Lakin yeni haberlere bakılırsa her iki şirketin yöneticileri de piyasanın beklenenden daha berbat bir seyir izlediğini söylüyor.

CPU satışları, PC pazarının gidişatı konusunda kıymetli bir göstergedir. Bellek tedarikçilerinin karları ise PC pazarının geleceği konusunda bir diğer dikkate alınması gereken ayrıntı. DRAM sevkiyatları, dünya genelinde PC’lere olan düşük talep ve Çin’deki COVID kilitlenmeleri nedeniyle Ağustos ayında bir evvelki yıla nazaran %24.7 düştü. DigiTimes tarafından gelen bilgilerde ise Temmuz ayında Güney Kore DRAM satışlarının yıllık bazda %7 düştüğü bildirildi.

IDC, PC sevkiyatlarının 2022 yılında geçtiğimiz yıla kıyasla %12 düşüşle 305,3 milyon adede gerileyeceğini raporlamıştı. Vaziyete bakılırsa tablo daha vahim, pazar beklenenden daha berbata gidiyor.

Güney Kore merkezli Samsung ve SK Hynix, global 3D NAND ve DRAM bellek pazarının yaklaşık üçte ikisini denetim ediyor. Bu şirketler çiplerini satarken meseleler yaşıyorsa, talebin düştüğü açık bir biçimde söylenebilir. Bellek üreticileri 3D NAND ve DRAM fiyatlarını düşürme yolunu seçebilir. Bir öbür seçenek üretimi azaltmak. Bellek fiyatlarındaki indirimler, DDR5 RAM ve PCIe 5.0 SSD’lerin yaygınlaşmaya başladığı bu periyotlarda son tüketiciler için güzel bir haber olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!